Czy okna aluminiowe są antywłamaniowe?

Porady Data publikacji: 01 lipca 2022

Na rynku najczęściej wybieranymi są okna PCV, aluminiowe oraz drewniane. Stojąc przed wyborem nowych okien do domu, często zadajemy sobie pytanie, czy są one antywłamaniowe? Pewne jest to, że okna aluminiowe są niezwykle trwałe, wytrzymałe na różnorodne uszkodzenia mechaniczne, a także energooszczędne.

Charakterystyka okien z aluminium

Aluminium to surowiec, który jest metalem lekkim, charakteryzującym się lepszymi parametrami niż tworzywo sztuczne. Mimo to jest ono odporne na wygięcia, złamania czy inne uszkodzenia. Co więcej, okna aluminiowe są zatem antywłamaniowe. Ze względu na swoją konstrukcję są sztywne oraz stabilne, a to daje wysokie bezpieczeństwo przed włamaniem. Przy produkcji mogą być również dostosowywane ze względu na kształt, wielkość oraz kolor. Są to ogromne zalety tych okien.

Klasy stolarki aluminiowej antywłamaniowej

Aby określić klasę stolarki aluminiowej, należy posłużyć się skrótem RC, który mówi o skali odporności. Można wyróżnić 4 klasy wytrzymałości okien:

  • RC1 – podstawowa ochrona przed użyciem siły fizycznej, np. uderzeniem pięścią,
  • RC2 – podstawowa ochrona przed próbą włamania, do której złodziej używa zazwyczaj prostych narzędzi, np. śrubokrętu,
  • RC3 – zabezpiecza przed uszkodzeniem na większą skalę, a także przed włamaniem za pomocą np. łomu,
  • RC4 – duża wytrzymałość okna, która odporna jest nawet na ciągły 10-minutowy napór.

Zabezpieczenia okien antywłamaniowych

Aby okna aluminiowe były antywłamaniowe warto przy zakupie zwrócić uwagę na ich dodatkowe zabezpieczenia. Skuteczne rozwiązania to przede wszystkim zastosowanie:

  • szyb o podwyższonej wytrzymałości, czyli najczęściej wykonane ze szkła hartowanego lub oklejone specjalną folią antywłamaniową,
  • specjalnych okuć, które uniemożliwiają wyważenie okna,
  • klamek zamykanych na klucz.

Warto także posiadać rolety antywłamaniowe, które montowane są na elewacji budynku. Jest to dodatkowe zabezpieczeni, które ciężko podważyć, jeśli są one opuszczone do samego dołu.

Koszt okien aluminiowych

Koszt zakupu okien aluminiowych jest zdecydowanie wyższy niż pozostałych. Ceny są ok. 50-70% droższe. Dodatkowo, jeśli chce się mieć dodatkowe zabezpieczenia, wartość będzie jeszcze wyższa. Każdy element jest liczony oddzielnie, a ostateczna wycena jest indywidualna. Natomiast okna aluminiowe antywłamaniowe są najbardziej bezpieczną wersją przed włamanie. Co więcej, są bardzo wytrzymałe oraz estetyczne.

Czy okna aluminiowe są antywłamaniowe – podsumowanie

Oczywiście, że okna aluminiowe są oknami antywłamaniowymi. Jednak warto pamiętać, aby były one zamknięte, by złodziej nie miał jak dostać się do domu. Co więcej, stolarka ta jest nie tylko bezpieczna, ale estetyczna. Bez przeszkód można wybrać takie okna, które będą spełniały indywidualne oczekiwania.

źródło zdjęć: freepik.com

  • źródło zdjęć: freepik.com

Podobne artykuły