Czy można myć panele mopem parowym

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 25 marca 2020 / Aktualizacja: 2022-11-21

Czy można myć panele mopem parowym? Mop parowy jest naprawdę praktycznym urządzeniem, które od paru lat jest w moim domu. Jego zakup okazał się bardzo dobrą decyzją. Utrzymanie porządku dzięki niemu staje się łatwiejsze. Dzięki niemu bez problemu mogę umyć podłogę w kuchni po każdym zabrudzeniu. Wystarczy go wyjąć, włączyć i gotowe.

Gorąca para radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami na podłodze. Oprócz tego zabija zarazki, a podłoga wysycha dużo szybciej niż po tradycyjnym myciu mopem. Dlatego może Wam taki mop polecić, na pewno sprawdzi się również w Waszym domu. Pytanie jednak, co w pomieszczeniach, w których nie mamy płytek na podłodze, a panele. Czy można je nim myć?

Mycie paneli mopem parowym

Teoretycznie nie powinniśmy tego robić. Panele co do zasady nie przepadają za wodą, ale i tak myjemy je mopem. Tradycyjny mop nie wyrzuca jednak z siebie gorącej pary, która mogłaby wchodzić w szczeliny przy łączeniu paneli.

Przeczytaj również: Panele podłogowe do każdego pomieszczenia

Niektóre mopy mają możliwość zmiany ustawień czyszczonej powierzchni lub ilość pary. Jeśli mamy tę możliwość warto ją ustawić. Jeśli nie to po prostu nie trzymać mopa zbyt długo w jednym miejscu.

Ja myję panele podłogowe tak samo jak płytki. Nie będę też ukrywać, są to jedne z tańszych paneli jakie były i mają już parę lat. Jak do tej pory nic się nie dzieje. Przejrzałam również wiele wątków na forach czy grupach i też wiele osób panele mopem parowym myje i problemów z tym nie ma. Zawsze jednak musimy liczyć się z jakąś możliwością, że panel w jakimś miejscu napuchnie z powodu wilgoci, najprawdopodobniej na łączeniu.

Jednak tak samo trzeba uważać w przypadku mycia ich zwykłym mopem. Powinien on być dobrze wyciśnięty, a nadmiar wilgoci zdjęty. Przy mopie parowym tej wilgoci tyle nie zostaje, a panele wysychają szybciej.

Oczywiście jeśli dopiero wykańczacie mieszkanie to warto przemyśleć o położeniu paneli wodoodpornych czy winylowych, które mopem parowym możemy myć.

Jeśli jednak będziemy też myć nim zwykłe panele i to od czasu do czasu, a nie codziennie to nie powinny spotkać nas z tego tytułu żadne problemy. Przynajmniej ja takich nie miałam, ale nie mogę dać nikomu 100% gwarancji.

Podobne artykuły