Od lipca zdrożeją niektóre produkty. Zobacz które!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-06-21

Jak podaje Business Insider Polska, od lipca tego roku obowiązywać będą nowe stawki VAT. Docelowo miały one być ułatwienie dla przedsiębiorców, którym łatwiej będzie przypisać dany produkt czy usługę do odpowiedniej stawki VAT.

Niestety w przypadku niektórych produktów stawki wzrosną, a to oznacza wzrost cen dla konsumentów. Jakie produkty zdrożeją?

Co zdrożeje od lipca?

Zdrożeją między innymi ośmiorniczki i inne skorupiaki. Wcześniej były one opodatkowane 5% VAT, teraz będzie to 23%.

Zdrożeje też drewno opałowe z 8% VAT na 23% tak jak lód spożywczy, również z 8 do 23 procent.

Drewno opałowe jest produktem, który tutaj wszystkich interesuje zapewne najbardziej. Wiele domów jest ogrzewanych za pomocą kominka czy pieca węglowego, w którym drewno jest potrzebne do jego rozpalenia.

Aby uświadomić poziom wzrostu ceny przyjmiemy, że kubik drewna opałowego kosztuje 250 zł. Cena oczywiście jest różna w innych regionach kraju. Przy 8% stawce VAT oznacza to, że netto kubik drewna kosztuje 231,48 zł. Teraz do ceny netto dodając 23% podatku VAT wyjdzie nam, że ten sam kubik drewna będzie kosztował 284,72 zł. To o 34,72 zł więcej.

Jednak nie wszystko zdrożeje, za niektóre rzeczy zapłacimy mniej. Na przykład produkty dla niemowląt stanieją z 8% VAT do 5%. Tak samo produkty dietetyczne i owoce tropikalne.

Podobne artykuły