Czy słyszałaś o tym, że mleko jest niezdrowe? Oto argumenty, które są najczęściej podawane.

Zdrowie Data publikacji: 26 marca 2019

Coraz częściej pojawiają się głosy, które mówią o tym, że mleko jest niezdrowe. Nie zamierzam osobiście z niego rezygnować. Warto jednak przyjrzeć się tym argumentom i sprawdzić czy faktycznie mają one pokrycie w rzeczywistości.

Dlaczego mleko jest niezdrowe?

Pierwszy z argumentów, który jest przytaczany to słaba wchłanialność wapnia z mleka. Słyszałam już o tym, że lepszym źródłem wapnia od mleka jest łosoś, migdały, ciecierzyca czy biała fasola. Jest to fakt i nie ma za bardzo jak z nim polemizować. Jednak mleko samo w sobie też jest dobrym źródłem wapnia. Szklanka mleka dostarcza nam 260 mg wapnia, to tyle co 3 garście migdałów. Co więcej, jedna szklanka mleka będzie miała tylko 140 kcal w porównaniu z prawie 580 kcal migdałów. Dlatego w tej kwestii mleko nadal dla mnie wygrywa i argument ten uważam za często powtarzany mit. Tym bardziej, że wapń z mleka wchłaniany jest dobrze przez nasz organizm.

Kolejny często stosowany argument to odwapnianie kości. Jego obalają natomiast badania, które pokazują, że mleko działa wręcz przeciwnie i pomaga wzmacniać kości i zmniejszać ryzyko ich złamań. Jak możemy przeczytać w niektórych źródłach, laktoza zawarta w mleku pobudza wchłanianie wapnia w organizmie człowieka. Potwierdza to też fakt, że osoby z nietolerancją laktozy przyswajają wapno mniej wydajnie. Dlatego ten argument również można uznać za mit.

Wiele osób mówi też, że mleko UHT to nie jest to samo mleko co kiedyś. Jest to po części prawdą. Co prawda mleko UHT ma mniej witamin np. od mleka pasteryzowanego, ale za to ma tyle samo wapnia. Oczywiście w procesie pasteryzacji zabijana jest flora bakteryjna mleka, dlatego też mleko to nigdy się nie zsiądzie. Niszczonych jest wiele cennych dla zdrowia składników, ale pod względem wapnia nic się nie zmienia. Nie wpłynie ono negatywnie na nasz organizm, po prostu dostarczy nam mniejszej ilości cennych składników. Jest to pewien minus, który rekompensuje długi czas przechowywania takiego mleka.

Kolejny argument to to, że człowiek nie trawi laktozy zwartej w mleku krowim. Źródła podważają jednak ten argument. Człowiek wytworzył w sobie umiejętność trawienia laktozy. Tylko kilkanaście procent ludzi nie posiada tej zdolności i wtedy faktycznie nie powinni pić mleka krowiego. Nie można jednak odnieść tego do ogółu społeczeństwa.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły