Znaczek euro na klawiaturze (€) – jak zrobić?

Technologie Data publikacji: 09 października 2019 / Aktualizacja: 2023-06-24

Zastanawiasz się jak zrobić znak Euro  (€) na klawiaturze swojego komputera? To nic trudnego! Wystarczy znać odpowiedni skrót klawiszowy i bez problemu wstawicie znak Euro do dowolnego dokumentu, który edytujecie. Możecie skopiować go również z tek tekstu – i wkleić w miejsce, w którym chcielibyście aby się pojawił. Jeśli jednak częściej z niego korzystacie warto wiedzieć jak go wprowadzić, aby nie musieć go kopiować za każdym razem.

Jak zrobić znak euro na klawiaturze

Aby wpisać znak euro wystarczy zastosować skrót klawiaturowy, który wstawi znak specjalny. Jest na to kilka sposobów. Najlepiej wypróbujcie, który działa u Was. W niektórych laptopach mogą być przypisane do tego inne klawisze.

  1. Ctrl + Prawy Alt + U
  2. Prawy Alt + U
  3. Wciśnięty przycisk Alt i jednocześnie wpisanie na klawiaturze numeryczne 0128
  4. Ctrl + Prawy Alt + 5

Jeden z tych sposobów na pewno powinien u Was zadziałać. U mnie działa pierwszy z nich. Po wybraniu tego skrótu na klawiaturze w Windows 10 pojawia się znak Euro. Moja klawiatura posiada również blok numeryczny i sposób trzeci również działa. W wielu laptopach znak euro może być też ukryty pod jakimś klawiszem. Najczęściej jest to klawisz „5”. Wtedy obok niego można też zauważyć mały znaczek euro. Trzeba wtedy wcisnąć przycisk funkcyjny Fn na klawiaturze oraz klawisz ze znaczkiem euro np. „5”.

Czym jest znak euro?

Znak euro (€) jest symbolem waluty używanym przez Unię Europejską (UE) i reprezentuje euro, oficjalną walutę 19 z 27 państw członkowskich, znanych jako strefa euro. Historia znaku euro jest dość nowoczesna, a jego rozwój i wprowadzenie są ściśle związane z historią samej waluty euro.

Idea utworzenia jednej wspólnej waluty dla krajów europejskich powstała w latach 70. XX wieku jako część dążenia do większej integracji europejskiej po drugiej wojnie światowej. Jednak dopiero w 1992 roku podpisano Traktat z Maastricht, który formalnie zobowiązał kraje członkowskie UE do przyjęcia wspólnej waluty.

Prace nad projektowaniem samego znaku euro rozpoczęły się w połowie lat 90. przez zespół ekspertów Komisji Europejskiej. Chcieli oni stworzyć symbol, który będzie łatwo rozpoznawalny, prosty do napisania i miał silne powiązania z Europą. Ostateczny projekt, który został wybrany, to stylizowane „E”, z dwiema równoległymi liniami przez środek symbolizującymi stabilność.

Znak euro został oficjalnie przedstawiony publiczności 12 grudnia 1996 roku przez Komisję Europejską. Jednakże wprowadzenie fizycznych banknotów i monet euro nastąpiło dopiero 1 stycznia 2002 roku, zastępując narodowe waluty krajów strefy euro.

Dzisiaj, znak euro jest nie tylko symbolem waluty, ale również symbolem większej integracji i jedności europejskiej. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie kraje UE korzystają z euro jako swojej oficjalnej waluty, a niektóre zdecydowały się zachować swoje narodowe waluty.

Na klawiaturze możemy zrobić też wiele innych ciekawych znaków. Jednym z nich jest choćby serduszko na klawiaturze, które możemy wysłać w wiadomości naszej drugiej połówce.

Podobne artykuły