Czy grzyby przed suszeniem trzeba myć?

Kuchnia Data publikacji: 03 października 2019

Czy grzyby przed suszeniem trzeba myć? To jedno z pytań, które często pada w Internecie i dzisiaj udzielimy Wam na nie odpowiedzi. Oprócz tego krok po kroku wyjaśnimy w jaki sposób suszyć grzyby i co do tego możemy wykorzystać. Suszarka do grzybów to nie jedyna opcja :)

Czy myć grzyby przed suszeniem?

Jak co roku w sezonie grzybowym wiele z nas wraca do domu z pełnymi koszami grzybów. Nie jesteśmy w stanie zjeść ich wszystkich dlatego dobrym sposobem na zachowanie ich jest po prostu suszenie. Dzięki temu możemy wykorzystać je w innym czasie. Z pewnością na święta robicie dania z grzybami, wtedy na pewno się przydadzą. Tym bardziej, że grzyby suszone, które później chcielibyśmy kupić są naprawdę drogie. Dlatego lepiej zrobić to samodzielnie i przechować je do świąt w naszej spiżarni.

Często pada związane z tym pytanie – czy grzyby trzeba myć przed suszeniem? Nie trzeba, a wręcz nie powinno się tego robić. Grzyby chłoną wodę jak gąbka, dlatego jeśli przed ususzeniem je umyjemy czynność ta potrwa naprawdę długo. Cała ta woda musi przecież podczas procesu z nich wyparować. Co zatem zrobić z grzybami po przyniesieniu ich z lasu, jeśli mamy zamiar je ususzyć?

Zaczynamy od oczyszczenia grzybów. Mam tutaj dla Was poradę z tym związaną, dzięki której czynność ta nie zajmie Wam dużo czasu. Gdy idę na grzyby oprócz kosza i noża zabieram ze sobą zwykłe robocze rękawice ochronne – ale takie bez gumowego spodu. Nie tylko ręce po zbieraniu grzybów nie są brudne, ale za ich pomocą bardzo łatwo i szybko można oczyścić grzyby przed włożeniem ich do kosza. Dzięki temu po powrocie do domu naprawdę mało pracy zostaje nam z ich czyszczeniem.

W domu czyścimy grzyby zeskrobując z nich resztki ziemi, liści i igliwia. I tak przygotowane grzyby już nie myjemy. Nie chcemy bowiem, aby miało w sobie zbyt wiele wilgoci bo to znacznie wydłuży proces suszenie, o ile w ogóle udałoby się nam to zrobić.

Oczyszczone grzyby kroimy następnie na mniejsze kawałki, ale ja lubię gdy nie są zbyt małe. Warto jednak starać się kroić je na mniej więcej równe części. Wtedy będą się suszyły równomiernie co zaoszczędzi nam pracy związanej z ich przebieraniem. Podczas suszenia będziemy musieli sprawdzać i wyjmować grzyby, które są już wysuszone aby ich całkowicie nie spalić.

Jak suszyć grzyby?

Wiemy już, że grzybów nie należy myć przed suszeniem, jedynie je oczyszczamy i kroimy na kawałki. Teraz są już gotowe do suszenia i możemy zrobić to na kilka sposobów. Ja zazwyczaj korzystam z piekarnika. Jest to urządzenie, które każdy z nas ma w domu i najłatwiej je do tego celu wykorzystać. Tutaj też mam związany z tym trik, który możecie wykorzystać i dzięki niemu ususzycie grzyby szybciej.

Wcześniej susząc grzyby układałam je na blachę z pergaminem. Wymagało to zaglądania do nich od czasu do czasu i obracania na drugą stronę. Potem wpadłam na pomysł by przerobić do suszenia ruszt. Oczywiście można kupić specjalne siatki do suszenia w piekarniku, ale lubię czasem zrealizować jakiś swój pomysł i zrobić coś z niczego. Wzięłam więc metalowy cienki drut i przeplotłam przez ruszt, dzięki temu powstała siatka do suszenia grzybów. Suszą się dzięki temu szybciej i nie trzeba ich doglądać.

Samo suszenie grzybów w piekarniku jest bardzo proste. Grzyby układamy obok siebie tak by na siebie nie nachodziły. Piekarnik rozgrzewamy do 70 stopni Celsjusza na termoobiegu, zostawiamy uchylone drzwiczki i gotowe. Wystarczy czekać, aż grzyby się ususzą i zajrzeć czasem by wyjąć te, które są gotowe. Ususzone grzyby będą łamliwe i szeleszczące. Gdy czujesz, że w rękach są jeszcze miękkie i elastyczne to znak, że muszą jeszcze trochę poleżeć.

W wielu poradnikach znajdziemy informację by najpierw rozgrzać piekarnik do 40 stopni Celsjusza, a potem gdy grzyby wstępnie wytracą wodę zwiększyć temperaturę. Wcześniej tak robiłam, ale nie było to praktyczne. Teraz od razu ustawiam wyższą temperaturę, a w miejsce już ususzonych grzybów dokładam świeże, bo zwykle mam ich więcej niż mi się na ruszcie mieści.

Jak długo suszyć grzyby?

Tak naprawdę odpowiedź jest jedna – do skutku. W zależności od wilgotności grzybów i ich wielkości suszyć się będą różny okres czasu. Trwa to zazwyczaj kilka godzin, dlatego trzeba po prostu do nich zaglądać. Nie da się bowiem podać konkretnego czasu bo jest na to sporo zmiennych.

Jak przechowywać grzyby?

Ja grzyby przechowuję w słoiku, ale aby nam się w nim nie zepsuły musimy coś zrobić. Ja stosuję prosty trik. Zagotowuję wodę w czajniku i opłukuję nią słoik w środku i na wierzchu tak by zabić bakterie. Następnie wkładam go do piekarnika, w którym suszę grzyby by wysechł i dodatkowo temperatura zdezynfekowała słoik. Do suchego już słoika przekładam grzyby i zamykam szczelnie. Pokrywka musi być dobra tak by do środka nie dostało się powietrze. Zepsuje to ich aromat, a jeśli będzie wilgotne mogą się też zepsuć same grzyby.

Podobne artykuły