Do czego służy pokrętło pod krzesłem – fotelem biurowym?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 26 sierpnia 2017 / Aktualizacja: 2022-09-09

Fotele biurowe czy krzesła biurowe to nieodłączny element naszej pracy. Spędzamy na nim wiele czasu więc ważne jest to aby było wygodne. Są jednak pewne funkcje, które tę wygodę mogą zwiększyć, a my ich po prostu nie znamy.

Tak jest z pokrętłem pod krzesłem. Każdy je ma, ale tak naprawdę wiele osób nie wie do czego służy pokrętło pod krzesłem. Pełni ono jedna bardzo sprytną rolę i dzisiaj powiemy wam właśnie po co jest pokrętło pod fotelem.

Funkcje krzesła biurowego

Krzesła biurowe wyposażone są w kilka funkcji. Jedną z nich jest regulacja wysokości krzesła, którą zazwyczaj reguluje się pociągając za specjalną dźwignię znajdującą się z boku krzesła. Wtedy gdy podniesiemy się mechanizm uniesie siedzisko, a gdy je dociśniemy mechanizm je obniży. Blokujemy pozycję siedziska zwalniając dźwignię.

Z drugiej strony wtedy zazwyczaj mamy drugą dźwignię, która służy do regulacji oparcia. Możemy ustawić je w zależności od naszej wygody w pracy, całkowicie pionowo lub przechylne do tyłu, wtedy przyjmujemy pozycję prawie leżącą. W zależności od modelu i ceny krzesła regulacja ta może odbywać się przez zmienienie pozycji całego fotela, albo regulacji samego oparcia (tak jak w samochodzie).

Regulacja siły oporu bujania się krzesłą

Teraz przechodzimy do naszego tajemniczego pokrętła. Będzie ono decydowało o tym z jaką siłą oporu krzesło będzie bujało się do przodu lub do tyłu (lub samo oparcie w zależności od modelu). Gdy zdejmiemy blokadę oparcia, zazwyczaj robi się to wysuwając trzpień, czyli pociągając gałką na zewnątrz możemy swobodnie bujać się na fotelu.

Jeśli natomiast zwiększymy siłę oporu podczas bujania sprawi to, że oparcie nie będzie automatycznie pochylać się do tyłu gdy tylko dotkniemy go plecami. Sprawia to, że możemy płynnie zmieniać pozycję na krześle do tej jaka w danej chwili jest dla nas wygodna, a krzesło dostosuje się do tego. Możliwość swobodnego kołysania się to funkcja, którą posiada większość krzeseł biurowych. Aby jednak zwiększyć komfort naszej pracy wprowadzone zostało specjalne pokrętło, które reguluje siłę oporu krzesła podczas swobodnego kołysania się.

Podobne artykuły