Co zrobić ze śledzi, które pozostaną po świętach?

Kuchnia Data publikacji: 27 grudnia 2023

Najpierw nie jedz, bo to na święta, a potem jedz, bo się zepsuje. Wszyscy doskonale to znamy. Po świętach przychodzi zawsze czas na dojadanie tego, co nam ze świąt zostało. Nie zawsze jednak mamy ochotę na jedzenie dalej tych samych rzeczy. Dlatego podpowiemy Wam, jak zrobić z nich całkiem nowe potrawy. W tym przypadku na tapet weźmiemy sobie śledzie.

Co można zrobić ze śledzi, które zostały po świętach?

Poświąteczne śledzie można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Warto jednak nie zwlekać, bo śledzie wcale tak długo stać nie mogą. Zwłaszcza jeśli posiadają dodatki, takie jak śmietana. Powinniśmy je wtedy zjeść jak najszybciej.

Sałatka śledziowa

Jeśli masz śledzie w oleju i cebuli, to jest to doskonała baza do stworzenia sałatki śledziowej. Wystarczy, że dodamy ziemniaki, jabłka lub buraki. Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy ugotować 2-3 ziemniaki, a następnie pokroić je w kosteczkę. Śledzie również kroimy w mniejsze kawałki i łączymy je z ziemniakami, cebulką, dodajemy soku z cytryny i posiekanego koperku. Nasza sałatka śledziowa jest gotowa.

Pasta śledziowa na kanapki

Masz dość sałatek? W takim razie ze świątecznych śledzi możesz zrobić pastę na kanapki. Możemy w ten sposób przetworzyć śledzie w oleju, ale też inne. Wystarczy zblendować je wraz z czterema jajkami, które wcześniej ugotowaliśmy na twardo oraz majonezem. Po zblendowaniu dodajemy drobno pokrojony w kosteczkę ogórek kiszony i posiekany koperek. Pastę mieszamy, doprawiamy dla smaku i podajemy wraz z kanapeczkami.

Tarta śledziowa

Możesz przygotować tarty ze śledzi, które zostały po świętach. Używając gotowych ciast francuskich, a potrawa będzie naprawdę szybka. Nadziej je mieszanką śledzi w oleju, cebuli, jabłek i przypraw. Piecz je, aż ciasto stanie się złociste.

Podobne artykuły