5 kwietnia 2019

Co zrobić podczas utknięcia na przejeździe kolejowym gdy szlaban jest opuszczony

Co zrobić gdy utkniemy na przejeździe kolejowym i szlaban będzie opuszczony? Niestety w mediach co jakiś czas słyszmy o śmiertelnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Ostatnio taka tragedia miała miejsce w Puszczykowie. Pociąg dosłownie zmiótł karetkę, która utknęła na przejeździe. Kierowca próbował obrócić pojazd by zmieścić się na pasie między szlabanem, a torami. Niestety nie zdążył, a pociąg uderzył w samochód  wyniku czego zginęły dwie osoby, a jedna została ciężko ranna. Tragedii tej można było zapobiec w prosty sposób. Dlatego chcielibyśmy abyście mieli tego świadomość i wiedzieli co w takiej sytuacji zrobić.

Co zrobić gdy utkniemy na przejeździe kolejowym

Nie znam prawideł psychologii, które wyjaśniałyby to zjawisko. Wydaje mi się, że jest to związane z tym, że doskonale wiemy w naszej podświadomości o tym, że szlaban jest barierą, której nie należy przekraczać. Dlatego gdy ktoś utknie między szlabanami zaczyna nerwowo manewrować, próbuje schować się pod szlaban maską lub obrócić auto bokiem tak jak w przypadku tej karetki. Być może jest to wina stresu i adrenaliny, dlatego nie wpadamy na jedno z najprostszych rozwiązań tej sytuacji. Pamiętajcie, tutaj chodzi o życie Wasze i pasażerów, którymi często jest nasza najbliższa rodzina. Dlatego w takiej sytuacji po prostu staranujcie szlaban!

Wielu z nas wydaje się, że szlaban jest niewiarygodnie mocną konstrukcją, a jej naruszenie sprawi, że będziemy mieć wielkie problemy finansowe. Jest jednak całkowicie inaczej o czym powiedziała mi kiedyś osoba z rodziny, która jest maszynistą. Zostało to bardzo dobrze przemyślane i szlabany są wykonane tak, że bardzo łatwo jest je później naprawić. Specjalnie nie są zbyt mocne. Najprawdopodobniej nawet nie zniszczycie swojego samochodu.

Konstrukcja szlabanu sprawia, że można go bardzo łatwo wyłamać, pod naporem auta po prostu się złamie i nawet nie uszkodzi mechanizmu. Później zostanie wymieniony na nowy. Nasze życie będzie uratowane, a konsekwencje finansowe niewielkie. Skoro masz samochód na pewno też masz polisę OC, jego naprawa może zostać pokryta z niej. Jest duże prawdopodobieństwo, że nawet nie uszkodzicie swojego samochodu lub skończy się to niewielkimi rysami, które nie są jednak warte naszego życia.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ. Im więcej osób będzie o tym wiedziało tym mniej takich wypadków będzie miało miejsce!