Co zrobić, aby tulipany długo wytrzymały w wazonie

Porady Data publikacji: 17 kwietnia 2024 / Aktualizacja: 2024-04-29

W końcu nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Masz w ogrodzie tulipany? Może kupiłaś je w kwiaciarni, na targu lub w supermarkecie? Chcesz przenieść nieco wiosny do domu, ale obawiasz się, że kwiaty szybko zmarnieją? Nie musisz się tym martwić. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku rad, abyś przez długi czas mogła cieszyć się pięknem tulipanów w wazonie.

Zetnij kwiaty o właściwej porze

Jeśli tulipany kwitną w twoim ogrodzie, jesteś prawdziwą szczęściarą. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, aby kwiaty postały długo w wazonie, musisz zadbać o odpowiedni czas ich cięcia. Najważniejsza zasada jest taka, aby nie zbierać ich w pełnym słońcu. Dobrą praktyką jest ścinanie tulipanów wczesnym rankiem – kwiaty są wtedy dobrze nawilżone i łatwiej zniosą zabieg pozbawienia gruntu.

Przytnij łodygi

Bez względu na to czy kupiłaś tulipany, czy przyniosłaś je do domu z własnego ogrodu, niezbędnym zabiegiem po przyniesieniu ich do mieszkania jest przycięcie im łodyg. Cięcie wykonaj pod mocnym skosem – tak, aby zwiększyć wchłanianie wody przez roślinę. Możesz to zrobić przy użyciu ostrego noża kuchennego (posłużenie się nożyczkami mogłoby doprowadzić do zamknięcia porów kwiatów, a tym samym do zmniejszenia powierzchni wchłaniania wody). Zabieg ten wykonuj też podczas codziennej wymiany wody w wazonie.

Pozbądź się zbędnych liści

Kiedy zależy ci na długowieczności ciętych tulipanów, musisz pamiętać o tym, aby usunąć wszystkie te liście, które kiepsko się prezentują. Ogólna zasada jest taka, że im mniej liści, tym lepiej dla bukietu. Na dodatek, zanurzone w wodzie zielone części roślin mogą zacząć szybko gnić. Zdecydowanie korzystniej jest pozbyć się liści jeszcze przed włożeniem tulipanów do wazonu.

Odpowiednie naczynie

Wazon, w którym umieścisz tulipany, powinien być na tyle wysoki, by wspierać łodygi kwiatów. Tulipany powinny być ułożone dość zwarcie, ale jednocześnie mieć niewielką przestrzeń między łodygami, aby te się nie pozbijały. Sam wazon wystarczy napełnić chłodną wodą. Aby kwiaty utrzymały się jeszcze dłużej, możesz dodać do wody nieco cukru lub specjalnego konserwantu, który kupisz w każdej kwiaciarni.

Ustaw z dala od słońca

Nie bez znaczenia dla tulipanów jest miejsce, w którym będą stały. Kwiaty te bardzo lubią słońce i wielu z nas właśnie z nim się one kojarzą. Niemniej, gdy umieścisz je w szklanym wazonie, zdecydowanie wybierz miejsce chłodne i półcieniste. Nie umieszczaj swojego pięknego bukietu na słonecznym parapecie. Mogłoby to doprowadzić do przegrzania się wody w naczyniu, a tym samym do szybkiego zwiędnięcia kwiatów.

Pamiętaj, aby poza powyższymi zabiegami, często wymieniać wodę w wazonie. Tak zadbane tulipany odwdzięczą ci się świeżością przez długi czas.

Podobne artykuły