Co zrobić, aby po myciu kafelek nie zostawały smugi

Porady Data publikacji: 06 kwietnia 2024 / Aktualizacja: 2024-04-25

Zmywasz swoją kafelkową podłogę regularnie, ale nie możesz poradzić sobie z pozostającymi po myciu, nieestetycznymi smugami? Denerwujesz się, że pomimo włożonego wysiłku, efekt sprzątania jest mizerny? Podpowiemy ci, co zrobić, żeby rezultat twojej pracy był widoczny i długotrwały. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą ci cieszyć się czystą i lśniącą podłogą.

Użyj spryskiwacza

Kiedy już umyłaś podłogę, a widzisz na niej pojedyncze smugi, nie musisz myć powierzchni od nowa. Żeby szybko pozbyć się problemu, przygotuj spryskiwacz – może to być zużyta butelka po płynie do szyb. Do pojemnika wlej miksturę złożoną z octu i wody w stosunku 1 do 1 (pół szklanki octu na pół szklanki wody). Tak przygotowanym płynem, spryskaj pojedyncze smugi i przetrzyj je następnie suchą ściereczką.

Woda z octem i sodą

Jeżeli dopiero zabierasz się za mycie podłogi, przygotuj samodzielnie płyn do mycia kafelków. Dobrą praktyką jest poszukiwanie naturalnych rozwiązań. Jednym z nich jest rozcieńczenie w wodzie sody oczyszczonej i octu. Oba te składniki na pewno znajdziesz w swojej kuchni, więc to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Umyte taką mieszanką płytki, będą lśnić czystością.

Szare mydło

Bardzo ekologicznym i ekonomicznym zarazem sposobem jest także przygotowanie wody do mycia podłogi wyłożonej kafelkami, dodając do niej mydło. Na 5 litrów wody, wsyp 2 łyżki startego, szarego mydła. Jeżeli podłoga jest bardzo zabrudzona, możesz do wiadra z mopem, dodać także 2 łyżki oczyszczonej sody gospodarczej. Twoje kafelki odwdzięczą ci się błyszczącą powierzchnią, bez nieestetycznych zacieków.

Sok z cytryny

Innym skutecznym sposobem na skuteczny płyn do mycia podłóg kafelkowych, jest roztwór owocowy. Mamy tu na myśli płyn do czyszczenia podłogi, przygotowany na bazie wody z dodatkiem soku z cytryny. Nie dość, że pozbędziesz się brzydkich zacieków, to jeszcze twój dom będzie pięknie i świeżo pachniał cytrusami.

Stawiaj na ekologię

Myślisz, że domowe specyfiki na smugi są mniej skuteczne od sklepowych? Nic bardziej mylnego. W dobie zmian ekologicznych i zwiększania się świadomości na temat zagrożeń dla naszego środowiska warto inwestować w stare, sprawdzone sposoby na przygotowywanie domowej „chemii”. Jeżeli marketowe specyfiki kuszą cię wyjątkowymi zapachami, to pamiętaj, że do każdego przedstawionego wyżej przepisu na płyn do podłóg, możesz dodać odrobinę ulubionego naturalnego olejku. Nie tylko pozbędziesz się irytujących smug, ale sprawisz, że w całym domu, będzie pięknie pachnieć.

Podobne artykuły