Jak segregować pranie? Najważniejsze zasady.

Porady Data publikacji: 07 czerwca 2021

Wydawać by się mogło, że pranie w pralce jest banalnie proste, ale wciąż wiele osób nie wie, jak segregować pranie. Okazuje się, że to właśnie odpowiednia segregacja prania jest niezwykle ważnym elementem. Jeżeli chcemy, aby nasze ubrania były piękne, to musimy pamiętać o kilku zasadach. W przeciwnym razie możemy zniszczyć ulubioną sukienkę lub spodnie. Segregacja prania usprawni też cały ten proces, a nam łatwiej będzie zachować porządek. 

Segregacja prania – po co to robić?

Nawet w najlepszej i najbardziej nowoczesnej pralce możemy zniszczyć swoje ubrania i właśnie dlatego segregacja prania jest tak ważna. Niestety nawet delikatne programy piorące nie uchronią naszych ubrań przed zniszczeniem, jeżeli my sami nieumiejętnie dobierzemy kolory i tkaniny. Również dobre jakościowo proszki i płyny do prania nie są gwarancją sukcesu. Najważniejszy jest dobór ubrań podczas każdego prania. Pamiętajmy, że różne materiały i kolory mają inne wymagania co do warunków.

Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich zasad, to unikniemy farbowania i tracenia koloru, uszkodzeń mechanicznych czy kurczenia się ubrań. Oprócz tego będziemy mieć pewność, że wszystkie plamy zostaną usunięte. Segregacja prania pomoże nam zaoszczędzić wiele czasu. Rozwieszanie i składanie ubrań będzie dużo szybsze. Początki mogą wymagać od nas większego skupienia, ale szybko nauczymy się, na co zwracać uwagę. 

Jak segregować pranie? – kolory.

Oczywiście podstawową kategorią podziału jest podział kolorystyczny. Nie każdy wie, jak zrobić to dobrze i wiele osób zastanawia się jak segregować pranie według kolorów. Dlaczego to jest takie ważne? Otóż niektóre kolory mogą silnie farbować resztę ubrań. Musimy pamiętać, że bardzo intensywne kolory mogą farbować nawet w niskich temperaturach. Nie ma znaczenia, jakich środków piorących użyjemy oraz jaką mamy pralkę. Jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zafarbowania jest odpowiednia segregacja prania. 

Pranie możemy podzielić na pięć podstawowych grup. Kolor biały i czarny zawsze powinien być prany osobno. Oprócz tego mamy też ubrania jasne, intensywnie kolorowe ciepłe i intensywnie kolorowe zimne. Czasami warto prać tylko jeden kolor, jeżeli mamy wystarczającą ilość takich ubrań. To daje nam gwarancję sukcesu. Najważniejszą zasadą jest unikanie prania jednocześnie rzeczy jasnych i ciemnych lub jasnych i kolorowych. 

Segregacja prania a temperatura.

Wyjściową i najczęściej wybieraną temperaturą prania jest 40 stopni Celsjusza. Segregacja prania według temperatury jest niezwykle ważna, ponieważ są ubrania, które wymagają wyższej temperatury. Jasne i mocno zabrudzone tkaniny warto prać w 60 stopniach Celsjusza. Wyższej temperatury nie musimy obawiać się również przy praniu pościeli czy ręczników. Są też bardzo delikatne materiały, które powinniśmy prać w 30 stopniach Celsjusza. Zawsze warto trzymać się zalecań znajdujących się na metkach. 

Jak segregować pranie? – materiały.

Nie każdy wie, jak segregować pranie według materiałów. Różne materiały i tkaniny mogą wymagać różnej temperatury i środków piorących. Chcąc uniknąć zniszczeń, powinniśmy segregować pranie w taki sposób, aby ubrania o podobnych wymaganiach były prane razem. Najlepiej przyjąć zasadę, że tkaniny delikatne są oddzielone od tkanin naturalnych i tkanin sztucznych. Zwróćmy też szczególną uwagę na tkaniny bardzo delikatne i nie pierzmy ich razem z twardymi spodniami, które dodatkowo mają zamki błyskawiczne. 

Segregacja prania – zwróć uwagę na metki.

Segregacja prania nie musi być trudna, a niezwykle pomocne są metki znajdujące się na naszych ubraniach. Zawsze warto stosować się do zaleceń producenta, szczególnie jeśli sami nie potrafimy określić rodzaju materiału i jego wymagań. Znaczenie poszczególnych oznaczeń znajdziemy w internecie. Najważniejszą informacją jest temperatura prania, a później dobierzmy ubrania według kolorów i materiałów. 

Segregacja prania a stopień zabrudzenia.

Przy segregacji prania według stopnia zabrudzenia kluczowy jest oczywiście dobór temperatury i środków piorących. Im wyższa temperatura, tym większa szansa na pozbycie się plam. Pamiętajmy jednak, że zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy postawić szczegółowe wymagania poszczególnych tkanin. Jeżeli dany materiał możemy prać w 40 stopniach, to nie warto eksperymentować z wyższą temperaturą. 

Podobne artykuły