Większość używa go zbyt dużo — tyle płynu do naczyń wystarczy

Porady Data publikacji: 21 listopada 2023

Mycie naczyń nie należy raczej do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Na szczęście technologia wyszła ludziom nielubiącym zmywać naprzeciw. Aktualnie zmywarkę można znaleźć w większości domów, jednak jej obecność nadal nie pozwala zrezygnować z ręcznego mycia naczyń na stałe. Zbyt brudne naczynia, czy resztki pokarmów mogą negatywnie wpływać na jej żywotność i prawidłowe działanie.

Jak myć naczynia oszczędniej?

Ręczne mycie naczyń, choć czasami jest konieczne, może słono kosztować. Ogromne ilości płynu do mycia naczyń, czy niezliczone litry wody wypuszczane do odpływu nie służą dobrze ani środowisku, ani naszemu portfelowi. Aby zaoszczędzić, warto zrezygnować z mycia pojedynczych naczyń wiele razy dziennie, a w zamian poczekać, aż uzbiera się ich większą ilość. Do zlewu pełnego naczyń najlepiej jest napuścić wody i go zakorkować. W ten sposób można umyć znacznie większą ilość, zużywając znacznie mniej wody i płynu do naczyń, którego wystarczy nawet łyżeczka na całą stertę brudnych naczyń.

Co zrobić, aby płyn starczał na dłużej?

Płyn do mycia naczyń, szczególnie przy mało oszczędnym trybie mycia, może znikać w zatrważającym tempie. Warto zmienić nawyk dolewania płynu przy myciu każdej kolejnej rzeczy, gdyż jest to zdecydowanie niepotrzebne. Optymalną ilością do umycia sterty brudnych naczyń jest zaledwie kilka kropli detergentu. Gąbkę z taką ilością wystarczy kilkukrotnie ścisnąć w dłoni przed rozpoczęciem mycia, a wytworzona w ten sposób piana pozwoli umyć znacznie więcej naczyń, niż jej nierozpieniona wersja. Namaczanie uporczywych zabrudzeń w ciepłej wodzie z łyżeczką płynu, również pomoże go zaoszczędzić, ponieważ tak przygotowane naczynia, można umyć znacznie łatwiej i szybciej.

Jaki płyn do naczyń wybrać?

Aby płyn do mycia naczyń starczał na dłużej, a rachunki za wodę przestały przerażać, zalecamy nie kupować pierwszej lepszej pozycji dostępnej na sklepowej półce. Im lepszy jakościowo i bardziej skoncentrowany detergent, tym bardziej wydajny i skuteczny okaże się przy późniejszym myciu tłustych i zabrudzonych naczyń. A co za tym idzie, nie będzie powodował tak częstej potrzeby zakupu nowej butelki, a także nie będzie wpływał na zużycie nadmiernej ilości wody do płukania. W trosce o środowisko warto również zwrócić uwagę na bardziej ekologiczne wersje płynów do mycia naczyń.

Podobne artykuły