29 sierpnia 2020

Co warto wiedzieć na temat płyt warstwowych?

Płyty warstwowe wykorzystywane są w budownictwie już od dłuższego czasu i nieustannie udoskonalane. Dzięki temu do rąk klientów trafiają coraz lepsze produkty, których zakres zastosowania stale się poszerza. Czym dokładnie są płyty warstwowe? Do czego można je wykorzystać i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Czym są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku warstw materiałów. Dwie zewnętrzne warstwy wykonane są z okładzin metalowych, w środku natomiast znajduje się rdzeń, który pełni funkcję izolacyjną. Czasami szukając informacji o płytach warstwowych, można spotkać się także z określeniem „sandwich panel” lub „panel typu sandwich”, które nawiązuje do przekroju płyty przypominającego kanapkę (z angielskiego „sandwich”).

Jako środkową warstwę płyty stosuje się różne materiały izolujące. Na rynku dostępne są między innymi płyty z rdzeniem wykonanym z wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub poliuretanowo-izocyjanurowej, pianek fenolowych, szkła piankowego czy polistyrenu ekspandowanego i ekstrudowanego. W zależności od rodzaju użytego materiału zmieniają się właściwości, zarówno jeśli chodzi o izolację cieplną, jak i akustyczną.

Do czego można wykorzystać płyty warstwowe?

Tego rodzaju płyty najczęściej wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym do stawiania lekkich konstrukcji. Coraz częściej można się spotkać z ich zastosowaniem także w obiektach użyteczności publicznej, a nawet mieszkaniowych. Płyty mogą być wykorzystywane między innymi do stawiania budynków rolniczych, takich jak np. chlewnie czy obory. Te charakteryzujące się dużą izolacją cieplną, np. wykonane z pianki poliuretanowej czy poliuretanowo-izocyjanurowej, mogą być stosowane również w obiektach chłodniczych, gdzie wymagane jest utrzymanie określonej temperatury. Wykorzystuje się je zarówno do tworzenia ścian, jak i sufitów, w szczególności podwieszanych. Płyty mogą być używane do wykańczania elewacji budynków o różnym przeznaczeniu.

Jakie są zalety zastosowania płyt warstwowych?

Płyty warstwowe wypełnione są zazwyczaj materiałem o dobrych właściwościach izolujących ciepło. Nowoczesne płyty są chętnie stosowane tam, gdzie inwestorom zależy na dobrej efektywności energetycznej, która zmniejsza ilość ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. Konstrukcja płyt sprawia również, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych, w szczególności wilgoci. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że płyty są wytrzymałe na uszkodzenia oraz ognioodporne. Stopień ich odporności na ogień zależy od tego, jakie materiały zostały użyte do ich produkcji. Jest to też czynnik wpływający na  stopień izolacji akustycznej. Płyt można bowiem użyć również jako elementu wytłumiającego dźwięki. Wiele osób ceni sobie także to, że przy stosunkowo niewielkiej wadze płyty warstwowe są materiałem wytrzymałym oraz wyróżniającym się dobrą nośnością.