Co to jest lukarna? Zalety i wady lukarny.

Mój dom Data publikacji: 22 września 2020
Lukarna dwuspadowa ze ścianką boczną

Co to jest lukarna? Spotkamy ją na dachu, ale nie każdym. Lukarna jest elementem, który doświetla poddasze. Przypomina wysunięty z dachu trójkąt, który od frontu posiada okno i dwuspadowy daszek na górze.

Lukarny to iście francuski wynalazek. Pojawiły się w tamtejszej architekturze w okresie gotyku, a w baroku stanowiły nie tylko praktyczny, ale i ozdobny element.

Dekoracyjna lukarna

Lukarna konstrukcyjnie przypomina miniaturę całego dachu. Jest to więc element dość skomplikowany, którego prawidłowe wykończenie wymaga umiejętności i wiedzy. Trzeba jednak przyznać, że lukarna wygląda bardzo ładnie i stanowi element wyróżniający naszego domu.

Lukarna może posiadać ścianki boczne, ale nie musi wcale tak być. Może również posiadać trójspadowy dach, co będzie dodatkową atrakcją wizualną. Jednak trzeba pamiętać, że każde grzbiety wykończyć trzeba gąsiorami, zwiększa to więc koszt dachu.

Lukarna może również posiadać jednospadowy dach. Wtedy trzeba jednak pamiętać o konieczności zamontowania rynny odpływowej, która płynącą po jednospadowym dachu wodę odprowadzi na pokrycie dachowe obok lukarny, a stamtąd woda trafi dalej do rynien głównych przy linii zakończenia dachu.

Z rynien można zrezygnować w momencie, gdy lukarna będzie miała szeroki okap. Dlatego tak naprawdę możliwości jest wiele i rozwiązań również. Warto więc zastanowić się jakie rozwiązanie nam najbardziej przypadnie do gustu i jaka lukarna będzie nam podobać się najbardziej.

Lukarna – zalety i wady

Wadą tego rozwiązania jest na pewno to, że jest ono skomplikowane. Zwiększa to koszt inwestycji, ale również naraża na ryzyko błędów.

Lukarna, aby odpowiednio spełniała swoją rolę i nie była słabym ogniwem w konstrukcji dachu, powinna być wykonana z odpowiednią dbałością i przy wsparciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Lukarna dwuspadowa bez ścianki bocznej

Lukarna powinna również w odpowiedni sposób być wentylowana. Powinna być docieplona, tak by nie stanowiła mostku termicznego na płaszczyźnie naszego dachu, przez który zimne powietrze będzie dostawać się do środka, a ciepłe uciekać na zewnątrz.

Zaletą z pewnością można uznać wygląd, ale czy da nam on tyle samo światła co okno dachowe? Niestety nie. Lukarna ze względu na swoją budowę, nie zapewnia tak samego naświetlenia powietrza naturalnymi promieniami słonecznymi jak okno dachowe. Ma jednak niezaprzeczalny urok i dlatego wiele osób woli zdecydować się jednak na lukarnę, chociaż jest droższa i trudniejsza w wykonaniu.

Oczywiście im większa lukarna będzie i im większe w niej okno, tym lepiej doświetli ona pomieszczenie.

Lukarna czy okno dachowe?

Jeśli myślimy o aspekcie cenowym to powinniśmy wybrać okno dachowe zamiast lukarny. Jeśli nie chcemy zmieniać bryły budynku, to również okno dachowe będzie lepsze, nie wystaje poza nią, nie jest dodatkową konstrukcją na dachu, a jedynie otworem w nim.

Okno dachowe – alternatywa dla lukarny

Jeśli chcemy dobrze doświetlić pomieszczenie i jednocześnie nie wydać fortuny to też okno dachowe będzie lepsze. Tworzenie nadbudówki w postaci lukarny jest kosztownym rozwiązaniem, a nie da nam większej ilości słońca wewnątrz, jak okno dachowe.

Dla kogo więc lukarna będzie dobra? Dla każdego kto ceni sobie wyjątkowy wygląd i nietuzinkowe rozwiązania. Ze względu na koszty, lukarny nie są obecnie tak modnym rozwiązaniem.

Drugą kwestią jest to, że lukarna zwiększa pomieszczenie, nie tylko wizualnie, ale również faktycznie wpływa na jego większą powierzchnię.

Lukarna zaletyLukarna wady
– walor dekoracyjny– koszt realizacji
– powiększa pomieszczenie– skomplikowana konstrukcja
– podczas zmiany projektu potrzeba uzyskania nowego pozwolenia – daje mniej światła niż okno dachowe
– wpływa na bryłę budynku

Przyglądając wady lukarny oraz jej zalety, można dojść do wniosku, że nie jest to dobre rozwiązanie. Co prawda zalety lukarny nie są liczne. Głównie chodzi o element dekoracyjny, ale to właśnie jej główna rola i zaleta i to dlatego decydujemy się na lukarnę na naszym dachu.

Oczywiście wpuszcza ona do środka praktycznie połowę światła co okno dachowe. Jest droższa i trudniejsza w wykonaniu. Musimy ją dobrze zaplanować, aby potem nie musieć uzyskiwać nowych dokumentów. Jednak mimo wszystko, jest ona rozwiązaniem, które uatrakcyjni Twój dom wewnątrz i na zewnątrz. Pamiętaj jednak o jednym. Jeśli zależy Ci na dobrym doświetleniu pomieszczenia, zastanów się czy na pewno chcesz w nim mieć lukarnę. Lepiej sprawi się ona w pomieszczeniach, które nie potrzebują tak dużo światła np. sypialnia. Jeśli jednak robisz pokój dziecięcy, który ma służyć też do nauki czy gabinet na poddaszu, wtedy okno dachowe zapewni Ci większy komfort korzystania z dziennego słońca.

Podobne artykuły