Najlepszy podkład pod panele podłogowe – ZOBACZ CO POŁOŻYĆ POD PANELE

DIY Mój dom Data publikacji: 17 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2022-11-21

Najlepszy podkład pod panele podłogowe? Na rynku mamy bardzo duży wybór podkładów, korzystaliśmy ze wszystkich. Ostatecznie wybraliśmy jeden, który naszym zdaniem jest najlepszy. Zobacz co najlepiej położyć pod panele podłogowe w swoim domu.

Najlepszy podkład pod panele podłogowe

Podkładów pod panele podłogowe mamy kilka rodzajów. Jednym z najtańszych wyjść jest pianka, chociaż można i kupić zwykła tekturę falistą. Jeśli chodzi o tekturę falistą nie zalecamy tego rozwiązania praktycznie w żadnym pomieszczeniu.

Podkład naturalny z tektury

Pamiętamy jeszcze czasy gdy pod pierwsze panele, które wychodziły na rynek nie było żadnych podkładów i kładło się zwykłe gazety. Co prawda są one tam do dzisiaj i jakoś spełniają swoją rolę, ale podkład taki nie jest w zasadzie ani dobrą izolacją termiczną, ani wygłuszeniem, nie jest też odporny na wilgoć. Jedyne w czym spełnia swoją rolę to niwelowanie zagłębień czy zarysowań na posadzkach. Same panele też dzięki temu są w pewien sposób chronione, więc jeśli zastanawiamy się czy nie dać nic, lub dać tekturę falistą to warto zainwestować chociaż w ten materiał.

Podkład piankowy

Najpopularniejsza wydaje się być pianka, którą również ja tekturę falistą kupimy w rulonie. Czy jednak jest najlepszym wyborem? Stosunek ceny do jakości jest dobry, ale również jest to jedynie pewne zabezpieczeni, które tak naprawdę nie daje zbyt wiele, a pianka bardzo szybko się ubije i tak naprawdę nie będzie ani wygłuszać, ani chronić przed zimnem.

Podkłady z polietylenu

Coraz popularniejsze stają się podkłady z podkłady z polietylenu. Trochę przypominają płytę bardzo cienkiego styropianu. Są łamliwe, ale łatwo się je układa i docina. Mają jednak wielki minus – bardzo szybko się ubijają. Położyliśmy je w przedpokoju i po wylaniu się wody panele napuchły i trzeba było je wymienić. Wtedy zobaczyliśmy w jakim stanie są po roku czasu od położenia – popękane i spłaszczone. Nie jest to naszym zdaniem najlepszy wybór, ale na pewno trochę lepszy niż dwa wcześniejsze. Pod ogrzewanie podłogowe kładziemy najczęściej podkłady z polistyrenu, które są dziurkowane. Ich cena jest podobna, jakość również.

Podkład korkowy

Skoro żaden z tych podkładów tak naprawdę na dłuższą metę nie zadowolił nas postanowiliśmy wypróbować inny niż tektura podkład naturalny czyli korek. Korek niestety ma dosyć małą grubość ok. 2mm dlatego z biegiem czasu na nierównej podłodze zaczyna się kruszyć. Ale jest dużo lepszy niż każdy z wcześniej wymienionych podkładów. Dużo lepiej tłumi dźwięk i sprawia, że podłoga wydaje się cieplejsza. Gdy będziecie kupować korek radzę wybrać w płytach, można wtedy kupić dwa razy grubsze płyty 4-5mm i łatwiej je układać. Jednak pamiętajmy, że podłoga nadal powinna być dość równa.

Podkład pod podłogę z eko płyty

Dlatego poszukaliśmy dalej czegoś co będzie podobne do korka, ale będzie grubsze i odporniejsze. Rozwiązaniem, które udało nam się znaleźć były maty pod panele z eko płyty. Również świetnie wyciszają dźwięki, a dzięki temu, że są grubsze bo nawet do 7mm to lepiej pełnią rolę izolacji termicznej. Pamiętajmy tylko, że nie można jej użyć w kuchni bo pochłania wilgoć. Dodatkowo płyty te okazały się być tańsze od korka. Jest to coś pomiędzy korkiem, a zwykłą pianką pod panele. Ten produkty wydaje się być dobrym kompromisem zarówno pod względem ceny jak i funkcjonalności. Dlatego też został przez nas wybrany jako najlepszy podkład pod panele.

Oczywiście nie oznacza to, że pozostałe podkłady będą złe. Przez lata mieliśmy piankę, a z początku nawet tekturę. Podłoga była wykorzystywana normalnie i nic specjalnie się z nią nie działo. Stan podkładu był widoczny przy demontażu, ale wszystko zależne jest też od zasobności Waszego portfela. Jeśli nie macie środków nie warto oszczędzać na dobrych panelach by kupić lepszy podkład. Lepiej kupić tańszy podkład i lepsze jakościowo panele.

Jaki podkład wybrać

Zazwyczaj podłoga nie ma dużych obciążeń. Dlatego też bez względu na to jaki podkład wybierzemy to w naszym mieszkaniu spełni on swoją rolę. Oczywiście możemy mieć lepszy i grubszy podkład, który np. będzie stanowił lepszą izolację termiczną lub akustyczną. Warto nad tym pomyśleć gdy mamy domek jednorodzinny i nie chcemy by dudniło nam nad głową, gdy ktoś chodzi po piętrze. Ale jeśli mieszkamy w bloku, mamy na dole sąsiadów, którzy grzeją w mieszkaniu zimą to taka izolacja nie jest nam tak bardzo potrzebna jak np. na parterze domku jednorodzinnego, pod którym znajduje się nieogrzewana piwnica lub grunt. Dodatkowo jeśli podłoga jest nierówna i chcielibyśmy wziąć korek to należałoby zrobić wylewkę samopoziomującą – ale to przecież znacznie zwiększa koszt wykonania podłogi. Warto więc inwestować?

Dlatego podkład powinnyśmy wybierać nie tylko patrząc na to jakie są jego parametry, ale również analizując nasze potrzeby.

Po co dajemy podkład pod panele?

Zastanawiacie się może, a może położyć je bez podkładu? Co się wtedy stanie. Zobaczcie jakie role pełni podkład pod panelami i naszym zdaniem jest on konieczny, choćby najtańszy.

  1. Ochrona paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi
  2. Wyrównanie nierównej powierzchni posadzki
  3. Zwiększenie izolacji termicznej
  4. Izolacja akustyczna
  5. Izolacja przeciw wilgoci
  6. Amortyzacja podłogi pływającej (paneli podłogowych)

Podobne artykuły