Czy zastanawiamy się, czym jest piękno? Czy wiemy, kiedy jest ono ponadczasowe? Czy nasz obraz piękna jest tym samym dla wszystkich? Podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak o samych kanonach w estetyce już tak. Napisano nie jedną książkę oraz przelano nie jedną kroplę krwi, uzurpując sobie prawo do głoszenia jedynej słusznej interpretacji świata. Chcesz się dowiedzieć czy można znaleźć piękno w minimalizmie? Zapraszamy do artykułu.
Delikatne kształty rozmyślnie zaprojektowane przez współczesnych projektantów uspokajają nasze zmysły. Dom opisany taką formą designu staje się ostoją po trudach całodziennych zmagań w pracy. Niezwykle istotną cechą takiego stylu, jest łatwość komponowania kolejnych elementów wystroju.
Warto wiedzieć, jakie materiały dobrze się sprawdzą w naszych minimalistycznych kątach. Drewno, metal i szkło to idealne połączenie! Pamiętajmy jednak, że forma musi być bardzo prosta. Aluminiowe okna są w takim wypadku receptą wyśmienity element naszego nowo urządzanego mieszkania. Pamiętajmy, tylko żeby nie przesadzić z dodatkami – tekstylia okienne, nie powinny posiadać bogatych zdobień, czy wzorów. Proste, lejące zasłony w ciemnym deseniu, będzie elegancko uzupełniać połyskującą elegancję ram okiennych ze szczotkowanego aluminium.
W kontekście minimalizmu i jego pozornej nowoczesności powinniśmy przyjrzeć się rozwiązaniom z przeszłości. Pamiętajmy też o ekologii, która w pewnym stopniu mocno zaczęła się łączyć ze współczesnym minimalnym stylem. Myśląc o wnętrzu, często zapominamy o tak ważnym elemencie, jakim są okna. Bardzo często borykamy się z wyborem pomiędzy jednym z dwóch popularnych typów okien. Plastik, drewno, a może coś innego? Stal, czy aluminium w przeciwieństwie do kompozytów, nie naraża naszego zdrowia, niezdrowymi oparami utleniającego się plastiku.
Oczywiście takie rozwiązania, nie są przeznaczone wyłącznie dla naszych wymarzonych mieszkań. Minimalizm w dekoracji wnętrz najczęściej możemy spotkać w ultranowoczesnych biurowcach, gdzie prostota i surowość jest pewnego rodzaju manifestacją profesjonalizmu i dbałości o detale danej firmy.
Meble, podłoga, czy dodatki nie powinny posiadać zbyt wielu zdobień. Wszystko powinno bazować na spokojnych kształtach. Delikatna tekstura materiału powinna świadczyć o jakości materiału. Zamiast bogatych zdobień skupmy się na sposobie wykonania danego przedmiotu. Pomimo że cechują się one prostotą, to powinny jednoznacznie kojarzyć się nam z luksusem.
Czerpiąc z industrialnych klimatów, możemy dodać charakteru naszemu, skąpanemu w bieli i szarościach mieszkaniu. Stosunkowo świeży trend w produkcji okien o ramach metalowych został zapoczątkowany prawdopodobnie potrzebą posiadania bardzo odpornych, ale też stylowych okien. Z powodu dopiero rozwijającego się trendu w tym podejściu estetycznym, nie ma za wiele firm oferujących takie produkty. Jeśli zależy nam na prostocie i elegancji, warto zamontować minimalistyczne aluminiowe okna.
Nie od dziś wiadomo, że przeplatanie różnych stylów, gdy robione z odpowiednim wyczuciem może tylko pomóc w stworzeniu ciekawego pomysłu na wnętrze. Często również, jeden styl wypływa z drugiego. Taką właśnie sytuację mamy z wnętrzarskim stylem industrialnym. Prostota, opierająca się na surowej formie, przypominająca detalami o XIX wiecznych fabrykach.
Oba style mają ze sobą wiele wspólnego – stonowana kolorystyka, uspokaja nas, pozwalając skupić się na prostej formie.
Akcenty, smaczki, detale – wcale nie musimy utrzymywać całego wnętrza wedle minimalistycznych wytycznych. Wystarczy, że będą dodatkiem, który stonuje resztę naszego krzykliwego mieszkania – oczywiście dobierając odpowiednią kolorystykę, czy materiał, z którego wykonane są ramy. Kontrast stylistyczny, czerpany często z modowych katalogów, również ma zastosowanie w kontekście stylistyki mieszkania. Pamiętajmy o tym, żeby wszystko miało odpowiedni rytm, czyli nie rujnowało w sposób nagły ducha naszego domu, odwracając uwagę od całej reszty.
Liczymy na to, że pomimo bardzo ogólnie potraktowanego tematu, tak złożonego zagadnienia, pomogliśmy Wam w zwróceniu uwagi na drobne niuanse, które pokazują, na co składa się na współczesny minimalizm.