Co gazy mówią o zdrowiu? Ich powstawanie to całkowicie normalny proces chociaż istnieje również takie zjawisko jak flatulencja czyli nadmierna produkcja gazów. Nie mniej jednak każdy z nas je produkuje i musi następnie wydalić je na zewnątrz. Czynność ta stała się tematem wielu dowcipów, ale jest jak najbardziej normalna. Dzieci nie krępują się przy oddawaniu gazów, dopiero dorośli nauczeni norm społecznych rozumieją, że jest to czynność wstydliwa, którą należy wykonywać w samotności. Głównie dlatego, że oprócz nieprzyjemnego dźwięku towarzyszy temu również brzydki zapach. To wszystko jednak jest bardzo ważne bo po tym jak często puszczamy gazy czy jaki zapach one pozostawiają możemy wiele powiedzieć o naszym zdrowiu.
Jest to nic innego jak efekt trawienia. Jeśli jest ich za dużo może to być powodem niewłaściwej diety lub połykania powietrza podczas jedzenia. Flatulencja może też być spowodowana np. nietolerancją laktozy. To, że są nie powinno nas jednak martwić. Jakaś część powietrza trafia do przewodu pokarmowego, nic dziwnego bo przecież razem z nim połykamy pokarmy. W naszym ciele również zachodzą reakcje, które powodują produkcję cząsteczek gazów. Jednak gdy ich intensywność wzrasta, a zapach staje się drażliwy może to już świadczyć o problemach zdrowotnych.
Na pewno wielu z Was zastanawia się teraz jak częste puszczanie gazów jest normą? Zdrowe ciało może uwalniać gazy nawet 14 razy dziennie. Oczywiście ich aromat jest kwestią dyskusyjną. Jest to efekt trawienia pożywienia dlatego nigdy nie będzie to zapach fiołkowy. W ich skład wchodzi głównie azot, tlen, co2, wodór i metan. Na pewno jednak dobrze znacie swoje ciało i wiecie jak mniej więcej wasze gazy pachną i od razu zauważacie gdy zapach ten odchodzi od normy i staje się cuchnący. Zastanówmy się teraz jakie mogą być częste przyczyny nadmiernej produkcji gazów.
Nadmierna produkcja gazów często wiąże się z zaburzeniami składu flory bakteryjnej jelit. Często towarzyszy temu uczucie dyskomfortu i wzdęcia brzucha. Prawidłowa flora bakteryjna jelit składa się głównie z mikroorganizmów beztlenowych. Zaburzenia w ich składzie mogą wywoływać stany zapalne i zaburzać prawidłową pracę jelit co będzie się wiązało z nadmierną produkcją gazów. Ich odór również może być związany z tym czynnikiem.
Zbyt dużo gazów może być produkowanych gdy spożywasz za dużo węglowodanów i tłuszczy. Dlatego zanim zaczniesz się martwić innymi problemami ze zdrowiem spróbuj przeanalizować swoją dietę. Ogranicz produkty, które zawierają węgle i tłuszcze i obserwuj co się dzieje z Twoim organizmem. Być może ilość gazów wróci do normy.
Nadprodukcję gazów może wywołać nietolerancja niektórych składników pokarmowych np. laktozy. Jest to bardzo częsty objaw wśród osób, które nie mogą laktozy spożywać. Dlatego w niektórych przypadkach mogą być potrzebne dodatkowe badania. Alergie pokarmowe mogą być przyczyną nadmiernej produkcji gazów.
Czasami problem może być banalny i związany ze zbyt szybkim jedzeniem posiłków. Wtedy nie tylko dostaje się do jelit więcej tlenu, ale również układ trawienny musi szybciej pracować i produkować kwasy niezbędne do strawienia posiłku. Wtedy pojawiają się wzdęcia i gazy.
Jako użytkownik swojego ciała najlepiej je znasz i od razu zauważasz gdy puszczane gazy zaczynają śmierdzieć bardziej niż zwykle. Powodów może być wiele. Jednym z nich jest właśnie zaburzenie flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Z brzydkim zapachem jak i częstotliwością zmagają się też osoby z zespołem jelita drażliwego. Częste i przewlekłe zaparcia również przyczyniają się do nieznośnego zapachu gazów.
Przyczyny zapachu gazów mogą również leżeć po stronie nerek, trzustki jak i wątroby. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku kobiet w ciąży jest to normalne czy podczas okresu, gdzie odpowiadają za to zmiany hormonalne.Częste i śmierdzące gazy mogą być też wynikiem pasożytów obecnych w organizmie.
Jak widać przyczyn może być wiele i od naprawdę błahych przechodząc do poważnych zdrowotnych problemów. Dlatego nie należy leczyć tej dolegliwości na własną rękę. Oczywiście może próbować ograniczyć w diecie produkty, które mogą powodować gazy, jeśli jednak czujemy, że nie to jest problemem należy skonsultować się z lekarzem.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.