Co miesiąc brakuje Ci pieniędzy? Zobacz jak skutecznie je oszczędzać pieniądze!

Porady Data publikacji: 07 czerwca 2019 / Aktualizacja: 2020-07-22

Nie zawsze nasz domowy budżet jest w dobrej kondycji. Niekiedy niespodziewane wydatki mogą odbijać się czkawką przez wiele miesięcy. Dlatego chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak zacząć oszczędzać pieniądze. Dzięki temu nie tylko będzie Wam łatwiej dopiąć comiesięczne wydatki, ale też stworzycie poduszkę finansową, która pozwoli Wam w przypadku niespodziewanych wydatków spać spokojnie. Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważnym elementem, którego powinniśmy się nauczyć. Tworzenie zabezpieczenia finansowego jest istotne nie tylko w przypadku osób niezadłużonych, ale zwłaszcza wtedy gdy ktoś posiada zobowiązania np. kredyt finansowy. Wtedy odłożone pieniądze pozwolą przetrwać w sytuacjach awaryjnych np. po stracie pracy. Wiele osób popada wtedy w ogromne problemy i ich życie wywraca się do góry nogami. Nie stałoby się tak gdyby stworzyli zabezpieczenie finansowe.

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze

Jeśli czujecie, że łapiecie finansową zadyszkę i nie jesteście w stanie z zarobionych pieniędzy żyć na takim poziomie jakiego oczekujecie to jest to artykuł dla Was. Niektóre kwestie zapewne wydadzą się Wam banałami. Ale zastanówcie się ile pieniędzy w ten sposób tracicie i ile zyskalibyście wprowadzając wszystkie zmiany. Wtedy suma zaczyna się robić naprawdę pokaźna i już tak małe kroki pozwolą dojść do większych oszczędności. Każda osoba ma wrodzony dar do wydawania pieniędzy, to jest normalne i nie musimy się tego uczyć. Musimy natomiast nauczyć się jak je oszczędzać i w tym właśnie mają pomóc te porady. Część z nich będzie oparta na moich osobistych doświadczeniach, a inne na poradach zasłyszanych i takich, które uważam za sensowne. Mam nadzieję, że okażą się one dla Was przydatne i dzięki temu wasz domowy budżet będzie miał się coraz lepiej.

Zero waste

Zero waste to ideologia, która dosłownie oznacza „brak śmieci”. Chodzi o to by nie marnować nie tylko żywności ale też innych rzeczy. Wprowadzenie jej w życie nie jest trudne. Fajnym pomysłem jest umieszczenie w lodówce pojemnika na produkty, którym data przydatności się kończy. Wtedy wiadomo, że należy je zjeść w pierwszej kolejności, a gdy trochę się z ich zbierze można przygotować z nich jakąś potrawę. Im mniej jedzenia wyrzucisz tym więcej zaoszczędzisz.

Rób listy zakupów i menu

Na pewno nie raz wpadasz do sklepu i nie wiesz tak naprawdę co chcesz kupić, bierzesz więc to na co masz ochotę, a potem okazuje się, że nic konkretnego w lodówce nie ma. Część tych rzeczy potem nie wykorzystasz i wyrzucisz. Dlatego z dwa lata temu zaczęłam robić sobie menu na najbliższe 2-3 dni. W oparciu o nie listę zakupów i dzięki temu wszystko co kupiłam zużyłam. Nie kupowałam rzeczy, których nie potrzebuję – oprócz oczywistych przekąsek po które sięgamy w domu.

Odpowiednio przechowuj żywność

Na naszej stronie znajdziesz dużo porad o tym jak przechowywać żywność. Warto się z nimi zapoznać bo złe przechowywanie oznacza, że produkty psują się szybciej i często nie zdążymy ich wykorzystać, a już do wyrzucenia.

Przygotuj jedzenie w domu

Jedzenie na mieście jest droższe. Dlatego warto przygotowywać jak najwięcej posiłków w domu. Zabierać je ze sobą do pracy w formie drugiego śniadania oraz obiadu. Im więcej zrobicie w domu tym lepiej będzie się trzymał Wasz budżet. To samo dotyczy kawy. Kawa na mieście kosztuje 8 zł i więcej. Zrobienie jej w domu jest dużo tańsze. Dlatego kupiłam sobie za ok. 20 zł paczkę 50 kubków jednorazowych do kawy z wieczkiem. Gdy nie mam czasu zamiast kupować kawę na mieście robię ją szybko w domu i zabieram ze sobą. Nie zajmie Wam to więcej czasu niż jej kupienie w kawiarni, a przy okazji oszczędzicie.

Nie kupuj tanich rzeczy

Brzmi to dziwnie, prawda? Mój dziadek zawsze mówił, że nie stać go na to by kupować tanie rzeczy. Chodzi po prostu o jakość wykonania. Podam Wam swój przykład mojego męża. Nie chciał drogich butów bo są drogie, kupował więc tanie, ale chodził w nich pół roku maksymalnie. Potem przekonałam go by kupił buty kilkakrotnie droższe, ale markowe. Dla reklamy nie będę już tej marki podawać. Było to kilka lat temu i nadal ma tę parę butów, którą wtedy kupił. Co prawda po drodze kupił też inne i tamte zostały mu do pracy koło domu, ale nie zmienia to faktu, że są mimo prania nadal dobre. Dlatego jeśli nie stać Cię by coś wymieniać często – to kup to lepszej jakości. Mimo, że teraz wydasz więcej to w perspektywie czasu będzie to oszczędnością.

Jeździj na rowerze lub chodź piechotą

Wygodnie jest wszędzie podjechać sobie autem, ale nie zawsze jest to konieczne. Dlatego jeśli masz czas podjedź sobie rowerem albo zrób sobie spacer. Nie tylko wyjdzie Ci to na zdrowie, ale też dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze. W ten sposób pozbyliśmy się jednego samochodu z wcześniej posiadanych dwóch. To naprawdę duża oszczędność w skali roku. Czasami jest to co prawda niewygodne. Ale taniej wychodzi wtedy podjechać gdzieś autobusem lub taksówką niż utrzymywać drugie auto. Wydawać na jego naprawy, ubezpieczenie oraz paliwo.

Miej tanie przepisy w zanadrzu

Żywność to jeden z większych wydatków gdzie możemy poczynić spore oszczędności. Nie tylko nie wyrzucając jej, ale też znając przepisy, które są proste i tanie w przygotowaniu. Ostatnio publikowałam przepis na jednogarnkowe danie obiadowe. Tani i prosty przepis. Przypomnij sobie kilka takich dań, zrób gotową listę zakupów i miej w telefonie. Wtedy gdy nie będziesz wiedziała co zrobić na obiad sięgnij po jeden z nich. Problem obiadu z głowy, a przy okazji i oszczędność czasu i pieniędzy.

Nie chodź na zakupy głodna

Zauważyłaś, że gdy idziesz do sklepu głodna to kupujesz więcej? Po prostu pożerasz wszystko oczami. Dlatego warto robić zakupy w porach, w których jesteś już po posiłku. Naprawdę dzięki temu wydasz na nie mniej pieniędzy i zrobisz je „z głową”.

Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz

Na początku wspomniałam, że wszyscy mamy wrodzoną umiejętność wydawania pieniędzy. Tak jest faktycznie. Dlatego warto nauczyć się oglądania każdej złotówki dwa razy zanim ją wydamy. Nie chodzi o to by nagle stać się sknerą i dusigroszem. Po prostu są rzeczy, których nie potrzebujesz, albo z zakupem, których możesz poczekać np. na dobre promocje. Dlatego nie kupuj pod wpływem impulsu i każdy zakup dobrze przeanalizuj.

Oszczędzaj wodę

Woda jest potrzebna do życia, ale często zużywamy ją w nadmiarze. Płacimy nie tylko za wodę, ale też odprowadzenie ścieków. Miesięcznie to całkiem spore wydatki. Szacuje się, że jeden pOlak zużywa 150 litrów wody dziennie. Warto więc zacząć ją oszczędzać.

  1. zakręć wodę podczas mycia zębów
  2. zmień tradycyjną spłuczkę na taką z podwójnym system spłukiwania
  3. zakręć wodę podczas mycia głowy i mydlenia ciała
  4. zamiast kąpieli w wanie bierz prysznic
  5. stosuj kramy z systemem oszczędzania wody (periator)
  6. nie podlewaj ogrodu wodą z kranu (załóż podlicznik lub odzyskuj deszczówkę)
  7. wybierasz urządzenia agd, które zużywają mniej wody

Oszczędzaj prąd

Oszczędzanie prądu to nie tylko gaszenie światła w pomieszczeniach gdzie go już nie potrzebujemy. To też zakup urządzeń o wyższej klasie oszczędności czy monitorowanie zużycia. Więcej na temat oszczędzania prądu znajdziesz w tym artykule.

Oszczędzaj na ogrzewaniu

Na ten temat też napisaliśmy obszerny artykuł. Nie ma więc sensu się powtarzać dlatego do niego odsyłamy.

Obniż niepotrzebne wydatki

Przeanalizuj jak dużo wydajesz na telewizję, internet, telefon, prowadzenie konta. Być może możesz zoptymalizować te wydatki. Ja w tym roku zmniejszyłam abonament za telewizję bo i tak nie używałam wszystkich programów, a większość filmów oglądamy na Netflixie. Dzięki zmniejszeniu pakietu wyszedł nam za darmo.

Oszczędzaj gaz podczas gotowania

W tym artykule znajdziesz porady w jaki sposób gotować by zużywać mniej gazu.

Warto również zwracać uwagę na takie proste rzeczy jak np. wymiana walut na wakacje czy wtedy gdy pracujemy za granicą. Zamiast udawać się do najbliższego kantoru, może lepiej skorzystać z konatoru online – zobacz artykuł wymiana walut online – czy to się opłaca.

Podobne artykuły