Zima w pełni, grzejemy i to mocno :) W końcu nikt nie chce marznąć. Ale ogrzewanie to również ogromne koszty, które nie każdy jest w stanie ponieść. Jak sobie wtedy radzić jak zacząć oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu? Przedstawimy Wam kilka praktycznych porad.
Uszczelnij okna i drzwi, zadbaj o to by jak najmniej zimnego powietrza dostawało się do mieszkania. Np. zabezpiecz drzwi od piwnicy, którym naprawdę dużo zimna może przedostać się do domu. Zabezpiecz stare okna w piwnicy jeśli są drewniane, a plastikowe sprawdź i jeśli czujesz zimno, zabezpiecz je specjalną uszczelką albo kocem. Pamiętaj jednak o wilgotności powietrza w domu. Jeśli uszczelnisz dom musisz go co jakiś czas wietrzyć aby nie pozwolić na rozwój grzyba.
Przestań grzać w pokojach, z których nie korzystasz. Zmniejsz temperaturę w sypialni gdzie do spania nie musi być tak gorąco. Grzej mniej w kuchni, w której się gotuje. Skręć termostaty na 1 w pomieszczeniach, z których prawie nie korzystasz. Jednocześnie zacznij się cieplej ubierać aby nie czuć zimna. Wiele z nas ma tak, że zimą chce chodzić w domu w krótkim rękawku, ale wiąże się to z dużymi kosztami ogrzewania. Czasem trzeba zrezygnować z wygody na rzecz oszczędności w domowym budżecie.
Przeczytaj również: Czym kierować się podczas wymiany grzejników
Od podłogi ciągnie bardzo dużo zimna. W miejscach gdzie siedzisz połóż dywany aby go tak nie czuć. Jeśli masz piwnicę postaraj się docieplić sufit choćby gołym styropianem. To naprawdę w znaczącym stopniu może wpłynąć na Twój komfort mieszkania i pomoże każdemu zmarzluchowi. Zaopatrz się na zimę również w ciepłe kapcie i nie żałuj na dobre bawełniane skarpety – zwrócą się szybko :)
Skoro już wszystko uszczelniliśmy i wietrzymy mieszkanie to po co wtedy je grzać i marnować energię? Wyłącz ogrzewanie na czas wietrzenia i włącz ponownie gdy przestaniesz aby ogrzać mieszkanie. Możesz w tym czasie wyjść do rodziny albo na zakupy aby nie siedzieć w zimnym nieprzyjemnym domu.
Wiele osób korzysta z kominka. Niestety bardzo dużo osób robi to w mało sprytny sposób. Narzucą drewna, podpalą wszystko jak leci, a wieczorem drewna już nie ma i jest zimno. Kominek natomiast nie trzyma ciepła bo nie zdążył się rozgrzać bo drewno zbyt szybko się wypaliło. Wypróbuj nową metodę rozpalania w kominku. Ułóż piramidę z drewna, ale dopiero na ostatniej warstwie umieść rozpałkę. Drewno będzie rozpalać się w dół, co spowoduje, że dłużej będzie się palić i osiągniesz większą temperaturę. Gdy podpałka się już spali na żar połóż duże kawałki drewna, które będą spalały się długo i oddawały ciepło przez noc.
Gdy jesteśmy w temacie ogrzewania warto wspomnieć o czymś co nie jest dla wszystkich oczywiste. Chodzi o maty grzewcze, które są jedną z technologii, które warto znać. Zobaczcie dlaczego warto na nie postawić i czy to rozwiązanie będzie spełniało Wasze wymagania.