Co jeść na kolację aby chudnąć?

Zdrowie Data publikacji: 03 stycznia 2019

Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem jeśli chodzi o naszą dietę odchudzającą. Nie możemy zjeść na nią wszystkiego bo bardzo negatywnie odbije się to na efektach odchudzania. Niektórzy dietetycy uważają nawet, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i od niego zależy czy odniesiemy sukces w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Co jeść na kolację aby chudnąć

Wiele diet zakłada by na kolację nie jeść węglowodanów. Są również mniej ortodoksyjne głosy, ale warto kierować się bardzo dobrą zasadą zdrowego rozsądku. Wszystko jest dla ludzi, ale nie należy z tym przesadzać. Nasze posiłki powinny składać się z węgli, białka i tłuszczu bo tego potrzebuje nasz organizm. W zależności od posiłku powinniśmy jednak zmniejszać lub zwiększać ich proporcje.

Kolacja jest posiłkiem, w którym węglowodany powinny być ograniczone. Możemy zwiększyć ilość białka czy zdrowych tłuszczy. Dlaczego białko jest tak ważne? Bo to ono właśnie odpowiada za uczucie sytości i odpowiednia ilość białka da nam uczucie najedzenia aż do samego rana. Tłuszcze i węgle współgrają ze sobą. Dzięki nim węglowodany wolniej się wchłaniają. Dlatego warto i te dwa składniki zapewnić podczas kolacji.

Co więc będzie dobrym półproduktem do zrobienia kolacji? oczywiście produkty zawierające białko i zdrowe tłuszcze jak jajka, awokado, ryby, chude mięso. Do tego świetnie nadadzą się warzywa i źródła węglowodanów, ale tych wysokojakościowych jak kasza gryczana czy razowe pieczywo.

Ja stosowałam sobie prosty trik, który mi to ułatwiał. Na obiad robiłam większą porcję i odkładałam ją na kolację. Ograniczałam tylko ilość węglowodanów pozostawiając 1/3, ale jednocześnie dodawałam warzyw. Białko zostawiałam na tym samym poziomie czyli jedna porcja, tyle co dłoń np. piersi z kurczaka.

Kiedy jeść kolację?

Uczono nas najczęściej, że kolację należy jeść do godziny 18. Nie jest to prawdą bo wszystko zależy od tego jak późno chodzimy spać. Jeśli zjemy kolację wcześnie, a położymy się później będziemy głodni. Nasz organizm zacznie gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej bo nie dostał regularnie posiłku. Do tego często wtedy jeszcze sięgamy po jakąś przekąskę przed snem.

Podczas diety odchudzającej posiłki powinno się jeść w trzygodzinnych odstępach czasu. Dlatego kolację należy zjeść na 2-3 godziny przed snem. Jeśli chodzisz spać o drugiej w nocy to zjedzenie kolacji o 18 jest błędem. Oczywiście możesz zjeść o tej godzinie kolację, ale o w okolicach godziny 21-22 powinnaś zrobić sobie dodatkowy lekki posiłek, który zapewni organizmowi energię do drugiej w nocy. Jeśli tego nie zrobisz tak naprawdę zaczniesz tyć. Musisz pamiętać o tym, że niezjedzenie posiłku czasami jest gorsze niż zjedzenie czegokolwiek jak choćby jednego jabłka.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły