Udar mózgu może przyjąć dwa rodzaje. Wyróżnia się udar mózgu krwotoczny, który powoduje wylew krwi do mózgu oraz niedokrwienny, gdy dojdzie do zatoru i zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Udar mózgu zagraża naszemu życiu. Trudne również staje się życie po udarze, w zależności od uszkodzeń chory może wymagać całodobowej opieki i pozbawiony zostanie całkowicie samodzielności, lub jego życie zostanie utrudnione przez np. niedowład kończyn, problemy z mową czy zaburzenia widzenia.
Szczególnie narażone są na niego osoby po 55 roku życia, oprócz tego udaru mózgu dużo częściej doznają mężczyźni. Jego wystąpieniu sprzyja nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy otyłość. Dostrzeżeni udaru mózgu jest proste i liczy się wtedy natychmiastowa pomoc.
Osoba, która przeżywa udar staje się w tym momencie inna. Zaczyna bełkotać, porusza się inaczej, z trudnościami. Może nielogicznie myśleć, mieć trudności ze zrozumieniem o czym do niej mówimy albo nie rozpoznawać pewnych przedmiotów i nie wiedzieć do czego służą. W takiej sytuacji nie ma co czekać jak najszybciej należy dostać się do szpitala lub wezwać pomoc sygnalizując możliwy udar mózgu.
Po tym wstępie, który również jest istotny, przejdziemy do meritum. Jakie są objawy udaru, które można rozpoznać zanim on się jeszcze wydarzy? Wiedza taka może pomóc nam zapobiec jego skutkom, które są groźne dla życia chorego. Oto objawy, które powinny Cię zaniepokoić. Jeśli bliska Ci osoba je przedstawia, warto skonsultować się z lekarzem.
Objawy te potrafią się pojawić na kilka dni przed udarem, ale również dużo wcześniej. Warto więc zwracać uwagę na zachowanie bliskich nam osób i wyłapywać różne niepokojące sygnały.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.