7 przyczyn bólu pleców u kobiet

Zdrowie Data publikacji: 12 kwietnia 2018

Cierpisz na bóle pleców i chcesz poznać ich przyczyny? Oto 7 częstych przyczyn bólów pleców u kobiet. Zaburzenia takie występują nie tylko z powodu problemów z kręgosłupem czy mięśniami, ból wynikać może z problemów z narządami wewnętrznymi np. macicą, nerkami czy jajnikami.

1. Coccydynia

Oznacza ból w okolicy gości ogonowej. Jest to bardzo przykra dolegliwość bo wszystko co powoduje nacisk na kość ogonową sprawia nam ból. Ciężko jest więc siedzieć czy podróżować samochodem. U kobiet ból ten występuje pięć razy częściej niż u mężczyzn.

Najtrudniejsze jest ustalenie przyczyny tego bólu i w wielu przypadkach dokładna przyczyna jest nieznana. Jednak często pojawia się to w wyniku wypadków np. upadku na rowerze. Ból ten zgłaszany jest często po porodzie. W przypadku tego bólu należy zgłosić się do lekarza i wykonać stosowne badania. Żadne domowe kuracje nie są zalecane.

2. Guz macicy

Niektóre rodzaje mięśniaków mogą uciskać otaczające nerwy przez co będziemy odczuwać ból pleców. W tym przypadku również wymagane są badania.

3. Przepuklina kręgosłupa

Aby ją ustalić niezbędne są badania. Wraz z wiekiem zewnętrzna warstwa dysku staje się cieńsza, co może pozwolić galaretowatej materii na środku dysku wybrzuszać się. Ześlizgnięty dysk może ściskać nerwy, co prowadzi do bólu i odrętwienia w plecach i biodrach.

4. Guz jajnika

Podobnie jak w przypadku mięśniaka macicy, nowotwory jajnika mogą urosnąć wystarczająco duże aby uciskać nerwy. Czasami ból może być nagły i bardzo mocny w dolnej części pleców.

5. Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe przemieszczają się do pęcherza. Gdy podróżują przez moczowód, możemy cierpieć na silny ból, a ten może być identyfikowany przez nas jak ból pleców.

6. Endometrioza

Inaczej gruczolistość macicy. Jest to nieprawidłowe umiejscowienie elementów błony śluzowej macicy. Schorzenie to może powodować nieregularny okres, intensywne skurcze miesiączkowe, a nawet ból pleców.

7. Osteoporoza

Zmiany hormonalne związane z menopauzą zmniejszają gęstość kości. Osteoporoza często wpływa na kręgosłup wywołując ból w jego dolnej części.

Źródło artykułu: https://www.shared.com/i/betterme/7-causes-of-lower-back-pain-in-women

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły