Gdy zakładasz firmę pieczęć firmowa jest jedną z rzeczy, które robisz jako pierwsze. Będzie Ci ona potrzebna by dokonać innych ważnych formalności jak założenie konta bankowe. Jednak wiele osób zastanawia się wtedy co ma być na pieczątce firmowej? Jakie dane powinna zawierać pieczęć firmowa? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie.
Zacznijmy od tego, że pieczątka firmowa nie jest wymagana. Dlatego jeśli nie chcecie jej wyrabiać wcale nie musicie tego robić. Nadaje ona jednak pewnej rangi i prestiżu oraz ułatwia podpisywanie dokumentów, dlatego warto ją sobie wyrobić. Wtedy gdy udacie się do jakiegoś punktu umożliwiającego wyrabianie pieczątek zapewne usłyszycie pytanie, co ma znaleźć się na pieczątce? Wtedy zastanawiamy się, telefon, adres strony www czy może adres e-mail. Pamiętajcie jednak, że pieczątka firmowa jest rodzajem podpisu identyfikującego firmę i będzie znajdywała się nie tylko na drukach, które wyślecie do Klientów, ale również na pismach urzędowych skierowanych do ZUS czy Urzędu Skarbowego. Tak samo na zawieranych przez Was umowach czy innych ważnych dokumentach firmowych. Dlatego też dane zawarte na pieczątce są standaryzowane i powinny spełniać pewne normy.
Na pieczęci firmowej powinny znaleźć się podstawowe dane umożliwiające identyfikację firmy. O tym jakie to są dane z góry mówią przepisy i dlatego nie możemy ich zapomnieć by pieczątka była ważna i mogła być używana przy podpisywaniu ważnych dokumentów firmy.
W zależności czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę dane będą trochę się różniły. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej na pieczątce firmowej powinny znaleźć się takie dane jak:
W przypadku spółki pieczątka powinna zawierać:
Jak więc widzicie są to podstawowe informacje o firmie, jednak do pieczątki możemy dodać też informacje ułatwiające kontakt z nami i stanowiące też niejako reklamę naszej firmy. Możemy więc na pieczątce zawrzeć nasz numer telefonu. Jest to najczęściej dodawana informacja i ze względu na ilość miejsca często więcej po prostu się nie umieszcza. Jednak jeśli mamy takie życzenie możemy oczywiście dodać adres e-mail czy adres strony internetowej. Często w ułatwieniu rozliczeń czy wypisywania faktur podaje się na pieczątce również numer rachunku bankowego.
Pamiętajmy, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej firma to tak naprawdę my. Dlatego na pieczątce w takim przypadku musi znaleźć się nasze imię i nazwisko. Możemy również umieścić nazwę dodatkową jeśli zgłosiliśmy ją podczas zakładania firmy. W takim przypadku nazwa firmy na pieczątce może brzmieć następująco: Karol Kowalski TransKol. W przypadku spółki najczęściej stosuje się nazwę skróconą, ale musimy pamiętać, że jeśli chcemy jej użyć to musiała być ona zgłoszona w KRS jako nazwa, którą spółka może się posługiwać.
Jeśli jako firma posiadasz kilka oddziałów na pieczątce umieszcza się zawsze adres oddziału głównego. W przypadku spółki jest to adres, który jest aktualnie w KRS. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą adres, który podany jest w CEiDG. Zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki adres siedziby firmy można zmienić przez Internet. W CEiDG robi się to przez e-puap, a w przypadku spółki, robi się to przez KRS Online. Tak samo jak dzisiaj spółkę również można założyć nie wstając od komputera.
Nie ma na dzień obecny takiego obowiązku. Co prawda kiedyś istniał i osoby, które zakładamy firmę przed 2009 rokiem na pewno to pamiętają, aczkolwiek dzisiaj takiego wymogu nie ma. Jeśli ktoś będzie Was próbował przekonać, że jest inaczej to będzie w błędzie.
Mamy nadzieję, że teraz już dokładnie wiecie jakie dane powinny znaleźć się na pieczątce firmowej i z jej wyrobieniem nie będziecie mieli najmniejszego problemu. Pamiętajcie, że oprócz danych wymaganych warto również zawrzeć dane dodatkowo umożliwiające kontakt z Wami i odwiedzenie np. strony internetowej. Wtedy pieczątka będzie dla Was również reklamą i wizytówką w jednym. Gdy zapomnicie swojej wizytówki wystarczy wręczyć komuś kartkę z odbitą pieczątką.