Odbarwione plastikowe pojemniki na jedzenie – jak pozbyć się plam?

Porady Data publikacji: 02 września 2018

Na plastikowych pojemnikach do przechowywania żywności często pojawiają się plamy po jedzeniu. To nic innego jak odbarwienia po produktach spożywczych, które w nich przechowujemy. Tych odbarwień możemy się pozbyć, nie jest to wcale trudne. Dzisiaj podpowiemy Wam jak usunąć plamy po jedzeniu z plastikowych pojemników.

Jak usunąć plamy po jedzeniu z plastikowych pojemników na żywność

Każda z nas na pewno posiada w kuchni kilka takich pojemników. Są one bardzo praktyczne bo możemy w nich wygodnie przechowywać żywność w lodówce czy poza nią. Świetnie sprawdzają się na zabranie ze sobą sałatki czy obiadu do pracy. Ratują życie podczas świąt gdy do przechowania mamy naprawdę wiele potraw, a trzymane w lodówce mogłyby przejść różnymi aromatami. Pojemniki temu zapobiegają. Jednak mają jeden minus – odbarwiają się. Produkty, które w nich przechowujemy pozostawiają plamy, których nie domyje zmywarka. Wcale jednak nie oznacza to, że są one nie do usunięcia.

Kiedyś bardzo często robiłam sobie do pracy ryż z warzywami i curry. Ta przyprawa silnie odbarwiała pojemniki i po kilku użyciach stawały się wręcz żółte, a mycie ich płynem do naczyń niewiele dawało. Oczywiście odbarwiają też soki warzyw czy owoców. Udało się je usunąć dopiero przy użyciu octu lub sody oczyszczonej. Ocet poradzi sobie z większością plam, ale gdyby tak się nie stało wystarczy użyć sody, która działa jeszcze skuteczniej.

Usuwanie odbarwień z plastikowych pojemników

Pojemnik po opróżnieniu myjemy w zmywarce lub ręcznie używając do tego tak jak zwykle gąbeczki oraz płynu do mycia naczyń. Gdy pojemnik został już oczyszczony z resztek wlewamy do niego jedną część octu i jedną część wody. Pojemnik zamykamy jeśli nie lubimy zapachu octu i pozostawiamy zamknięty na noc. Rano możemy wylać ocet z wodą i ponownie go umyć, ale teraz już plamy znikną. Co zrobić gdyby tak się nie stało? Sięgamy po sodę oczyszczoną.

Soda oczyszczona bardzo dobrze radzi sobie z tego typu odbarwieniami. Zapamiętajcie ten trik bo możecie wykorzystać go nie tylko w przypadku plastikowych pojemników. Na pewno nie raz przyda Wam się w kuchni. Zaczynamy od wsypania do pojemnika kilku łyżek sody oczyszczonej, a następnie dodajemy trochę wody. Po wymieszaniu powstanie gęsta pasta, którą szorujemy za pomocą gąbeczki pojemnik.

Po takiej kuracji myjemy go ponownie wodą i płynem do mycia naczyń. Teraz możemy cieszyć się znów czystym pojemnikiem na żywność bez żadnych plam :)

Czy plastikowe pojemniki na żywność są zdrowe?

Przez lata uważano je za bezpieczne, ale dzisiaj pojawia się coraz więcej głosów, że tak nie jest. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej wiemy o substancjach takich jak BPA i ftalany. Agencja ds. Żywności i Leków USA uważa, że nawet pojemniki oznaczone jako bezpieczne do podgrzewania w mikrofalówce mogą nieść zagrożenie. BPA może działać jak estrogen w organizmie i potencjalnie zmieniać czas dojrzewania, zmniejszyć płodność, zwiększyć tkankę tłuszczową i wpłynąć na układ nerwowy i odpornościowy.

Ftalany, które są substancjami chemicznymi nadającymi plastikowi elastyczności mogą wpłynąć na rozwój męskich narządów płciowych czy zwiększyć otyłość u dzieci lub doprowadzić do chorób krążenia. Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że nawet mycie ich w zmywarce może powodować wyciek tych substancji chemicznych.

Czy zatem warto używać plastikowych pojemników na żywność? Ciężko powiedzieć, ale nie można lekceważyć głosów, które pojawiają się i przestrzegają przed nimi. Jeśli mamy taką możliwość warto zastąpić te naczynia szklanymi pojemnikami. Te są całkowicie bezpieczne i nie wchodzą w żadne reakcje z pożywieniem.

Podobne artykuły