Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny! GIS ostrzega.

Zdrowie Data publikacji: 11 lipca 2020

Główny Inspektora Sanitarny rozpoczął kampanię „Bezpieczne wakacje”, w której informuje o różnego rodzaju zagrożeniach. Tym razem na tapet wzięty został barszcz Sosnkowskiego, przed którym i my swego czasu Was ostrzegaliśmy.

Czym jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. Jego nazwa pochodzi od rosyjskiego botanika, który go sklasyfikował w 1944 roku.

Jest to roślina inwazyjna i nie jest mile widziana. Powoduje ograniczenia terenu, degeneruje środowisko przyrodnicze, a jej soki powodują podrażnienia skórne. Jednocześnie jest ona trudna do zwalczenia.

W Polsce nie można go uprawiać ani sprzedawać. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi opracowała listę objawów, które daje zetknięcie z tą rośliną. Należą do nich:

  1. przy zetknięciu rośliny ze skórą pojawiają się objawy jak przy oparzeniu
  2. mogą też pojawiać się pęcherze z surowicznym płynem, a nawet głębokie rany co zależne jest od siły oparzenia
  3. objawy występują zazwyczaj po kilkunastu minutach od oparzeni, a najsilniejsze są w ciągu 30 minut do 2 godzin
  4. objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin

Jednocześnie informuje ona co robić w przypadku zetknięcia z tą rośliną. Skórę należy przede wszystkim obmyć duża ilością letniej wody z mydłem. Nawet jeśli objawy nie pojawią się należy unikać ekspozycji na słońce przez przynajmniej 2 dni.

Gdyby jednak objawy pojawiły się należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Warto osobie poparzonej podać preparat zawierający wapń, który zmniejszy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób, które są uczulone na barszcz Sosnkowskiego. Jeśli pęcherze nie pękły miejscowo można stosować kremy kortykosteriodowe.

Co radzi GIS?

Gis informuje, że barszcz Sosnowskiego możemy spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach czy przy brzegach rzek lub jezior. Można go spotkać nawet w naszym ogrodzie lub parku. Dlatego warto umieć go rozpoznać i nie należy do niego się zbliżać.

Barszcz Sosnowskiego

Roślinę tę przedstawia zdjęcie znajdujące się powyżej. Barszcz Sosnkowskiego jest wysoki i sięga nawet 4 metrów wysokości, a jego łodyga może mieć 10 cm średnicy.

To właśnie na łodygach i liściach tej rośliny znajdą się włoski produkujące substancję, która doprowadza do oparzeń. Można pomylić ją z arcydzięglem lub koprem. Warto jednak uważać bo roślina ta jest niebezpieczna dla człowieka

Jak informuje GIS, oparzenie nią może wywołać nudności, wymioty, bóle łowy, zapalenie spojówek czy podrażnienia dróg oddechowych.

Istnieje baza online pod adresem mapa.barszcz.edu.pl, gdzie można sprawdzić występowanie barszczu Sosnkowskiego w Polsce. Sprawdźcie więc czy w waszym regionie on występuje lub czy w miejscu, w którym zamierzacie spędzić wakacje możecie się na niego natknąć.

fot. mapa.barszcz.edu.pl/

Pamiętajcie mimo wszystko, że mapa ta opiera się na zgłoszeniach. Dlatego możecie być pierwszą z osób, która natknie się na barszcz Sosnkowskiego w miejscu, które wcześniej nie zostało zgłoszone.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły