Jeśli zobaczysz tę roślinę na wakacjach nie zbliżaj się do niej!

Zdrowie Data publikacji: 11 lipca 2016
fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Możecie ją znaleźć nawet przy drodze i należy do jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. Mowa tutaj o Barszczu Sosnkowskiego, który stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia.

Nazywany jest potocznie „zemstą stalina”, nic dziwnego bo pochodzi on z Kaukazu i został przeniesiony do Europy. Jego nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, który ją sklasyfikował. Jednak dużo groźniejsze od jej pochodzenia są jej właściwości.

Z wyglądu nie budzi takich podejrzeń, wygląda trochę jak duży koper. Ale w głównym stadium rozwoju może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Jeśli go dotkniecie toksyny zostaną przeniesione na Waszą skórę.

zdjecie,600,302539,20120731,barszcz-sosnowskiego

Wydzielane przez Barszcz Sosnkowskiego związki w kontakcie z Wasza skórą powodują poważne oparzenia. Jego olejki eteryczne mogą mieć natomiast działanie rakotwórcze.

Rozległe poparzenia mogą nawet doprowadzić do śmierci osoby, która miała z nim kontakt. Odpowiedzialne za zagrożenie są furanokumaryny, które zawarte są w soku wydzielanym przez włoski pokrywające tą roślinę. Ich działanie jest o tyle ciekawe, że w styczności ze światłem słonecznym wiążą się one z DNA komórek skóry powodując oparzenia II i III stopnia.

fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Zobacz na następnej stronie gdzie go spotkać i co robić w razie kontaktu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły