3 listopada 2020

Badania twierdzą, że im częściej przytulasz dziecko tym lepiej rozwija się jego mózg

Przytulanie się jest bardzo ważnym elementem w rozwoju każdego dziecka. Również dorośli potrzebują przytulania. Pozwala nam uspokoić się, poprawić nam humor i po prostu sprawia przyjemność. Okazuje się, że im bardziej przytulamy dziecko, tym bardziej rozwija się jego mózg. Warto więc je przytulać!

Przytulanie dzieci jest ważne

Dotyk to jeden ze zmysłów, który posiadamy. Badania pokazują, że mózgi wcześniaków są bardziej aktywne, gdy doświadczają one przyjemnego dotyku. Jakość samego dotyku ma też więc znaczenie.

Jaki dotyk jest zatem lepszy jakościowo? Badania pokazują, że powolny i czuły dotyk jest odbierany przez nas jako przyjemniejszy, niż szybki.

Ważne są również same uściski. Podczas nich mózg zwiększa poziom oksytocyny, która jest hormonem szczęścia. To sprzyja rozwojowi części mózgu, która reguluje ważne procesy w organizmie (neurohipofizy). Hormon ten we wczesnych etapach rozwoju mózgu pomaga w tworzeniu połączeń nerwowych, które później pomogą w rozwoju zachowań społecznych.

Warto więc głaskać i przytulać dzieci. Czułość, którą teraz im okazujemy możemy przynieść pozytywne skutki w ich rozwoju jeszcze przez długie lata.