6 rzeczy, które warto codziennie mówić dziecku by miało silną osobowość w przyszłości

Parenting Data publikacji: 29 grudnia 2017

Wychowywanie dzieci to ciężka praca, w której sami szukamy odpowiedniej drogi i niejednokrotnie błądzimy po omacku zastanawiając się czy postępujemy dobrze. Wszyscy chcemy by nasze dziecko miało łatwiejsze życie, było silne i posiadało silną osobowość w przyszłości. To pozwoliłoby mu łatwiej kroczyć przez życie. Dzisiaj podpowiemy Wam jakie rzeczy warto mówić dziecku by tak właśnie się stało.

Wszystko dobrze, po prostu spróbuj ponownie

Nie zawsze naszemu dziecku będzie wszystko wychodzić. Może doświadczać porażek, a wtedy naszą rolą jest wsparcie i zachęcenie do kolejnych prób osiągnięcia celu. Często mamy chęć wyręczyć dziecko czy dać mu gotowe rozwiązanie. Pozwólmy mu jednak działać samodzielnie, dajmy jedynie wsparcie i czas. Dzięki temu będzie samodzielne i nauczy się rozwiązywać swoje problemy.

Dziękuję Ci za to

Dziękuj dziecku za to co zrobi dla Ciebie. Nie ważne czy Ci coś poda, przesunie się na bok aby nie przeszkadzać czy zrobi coś większego. Ucz go nawyku dziękowania. Zobaczysz, że dziecko również zacznie Ci tak mówić, a to na pewno pomoże mu w życiu i będzie potrafiło doceniać cudzą pracę, a wtedy samo zostanie docenione.

Jestem z ciebie dumna

To bardzo ważne by mówić dzieciom, że jesteśmy z nich dumni. Dzieci potrzebują tego, w ten sposób budujemy w nich poczucie własnej wartości i zwiększamy pewność siebie. Nie ma na to lepszego sposobu. Dlatego powierzaj dziecku zadania, a potem mów mu, że jesteś dumna z tego w jaki sposób je wykonało.

Jesteś wyjątkowy

Nasze dzieci chcą czuć się wyjątkowe, chcą czuć się dla nas najważniejsze. Dlatego często czują się zazdrosne gdy docenimy kogoś innego, a nie właśnie je. Częstym błędem rodziców jest porównywanie swoich dzieci do innych np. „Ania dostała piątkę, a Ty znowu tróję. Czemu Ania może się nauczyć, a Ty nie?”.

Wiem, że uda Ci się to zrobić

Gdy dziecko napotka na problem zamiast gotowego rozwiązania czy wyręczenia daj mu siłę mówiąc po prostu, że w nie wierzysz i wiesz, że uda mu się to zrobić.

Kocham Cię

Bez względu na to jak często to powtarzasz kocham Cię  nie traci nigdy na wartości. Miłość to najważniejsza rzecz jaką możemy dać dziecku. Mówienie mu o miłości i wyrażanie jej uczy dziecko tego samego. Często jest nam ciężko wyrażać uczucia, czasami nas to blokuje w dorosłym życiu. Warto nauczyć dziecko, że okazywanie miłości to nie oznaka słabości, a coś bardzo ważnego, nic wstydliwego.

Powtarzając to również upewniamy dziecko w tym, że je kochamy. Dla niego nasza miłość jest czymś niezmiernie ważnym w rozwoju własnej osobowości.

Podobne artykuły