Zastanawiasz się co to jest backup i jak go zrobić? W tym artykule odpowiemy na Twoje pytanie i podpowiemy Ci dlaczego backup może być dla Ciebie ważny. Podpowiemy Ci również jak go wykonać, a nie jest to wcale trudne! Bez problemu jesteś w stanie zrobić swój własny backup.
Backup to kopia zapasowa danych. Tworzy się ją po to, by w sytuacji utraty danych na naszym domyślnym urządzeniu, mieć ich kopię, z której możemy je przywrócić. W ten sposób nie tracimy cennych dla nas dokumentów czy zdjęć.
Załóżmy bowiem, że nasz telefon spadnie nam na ulicę i zostanie uszkodzony w ten sposób, że nie da się odzyskać z niego już danych. Wtedy tracimy wszystkie zebrane na nim dane. Wiadomości, zdjęcia, pobrane pliki. Taka utrata ważnych informacji może być bardzo problematyczna.
Dlatego w takiej sytuacji robi się kopię zapasową danych, czyli backup. Może on być wykonany w chmurze, albo na innym trwałym nośniku. Zazwyczaj producenci systemów Android i iOS umożliwiają nam możliwość automatycznego tworzenia backupu w chmurze. Oznacza to, że dane przechowywane są na serwerach danej firmy, a wrazie wypadku możemy odtworzyć je na nowym urządzeniu logując się na swoje konto.
Wadą takiego rozwiązania jest to, że dane te nie są nigdy w stu procentach bezpieczne. Zawsze może dojść do ataku hackerskiego na nasze konto, a w efekcie kradzieży naszych danych. Dlatego nie powinny znajdować się tam dane wrażliwe, które są dla nas cenne.
Dane takie zdecydowanie lepiej jest zabezpieczyć na dodatkowym nośniku danych. Może nim być choćby dysk twardy, który za pomocą kabla USB podłączymy do naszego komputera. Na taki dysk kopiujemy ważne dla nas dane i następnie przechowujemy go w bezpiecznym miejscu. W razie problemów możemy wtedy bez trudu je odtworzyć.
Dysk taki warto zabezpieczyć hasłem, tak by dane nasze nie były łatwo dostępne dla każdego, kto wejdzie w posiadanie naszego dysku.
Znajdziemy również programy, które często są instalowane nawet bezpośrednio na dysku zewnętrznym zakupionym od jakiegoś producenta. Programy takie oprócz tego, że zabezpieczają dane hasłem, to umożliwiają tworzenie backupów automatycznie o określonych porach. Dzięki temu mamy pewność, że kopia zapasowa naszych danych jest zawsze aktualna.
Jeśli korzystamy z komputera, wtedy backup danych zrobić możemy na kilka sposobów. Użytkownicy komputerów Apple zalogowani na swojej chmurze mają możliwość wybrania, które foldery mają być z nia synchronizowane. Dlatego nawet przy zmianie komputera na nowy wystarczy, że zalogują się na swoje konto iCloud, a ich dane zostaną automatycznie pobrane na nowe urządzenie.
Drugim sposobem robienia backupów na urządzeniach Apple jest Time Machine. To opcja wbudowana w system, która umożliwia zrobienie backapu całego komputera na nośnik zewnętrzny np. dysk twardy. Dzięki temu możemy odtworzyć całkowicie komputer na nowym urządzeniu w razie zniszczenia starego.
Również użytkownicy Windowsa mogą zrobić backup całego systemu. Jest on dostępny w sekcji Ustawienia „Aktualizacja i zabezpieczenia”, „Kopia zapasowa”. Wystarczy, że podłączymy dysk zewnętrzny do komputera, a następnie wybierzemy go jako miejsce docelowe do stworzenia kopii zapasowej naszego systemu i plików.
Microsoft dostarcza również chmurę, która nosi nazwę OneDrive. Jest to wirtualny dysk, który po pobraniu programu i zainstalowania go, pojawia się na naszym komputerze, jako dodatkowy folder. Możemy w nim tworzyć oczywiście sub-foldery i przenosić pliki, które są nam niezbędne do codziennej pracy. Mogą to być dokumenty, pliki projektowe, czy inne dane. Jest on oczywiście również zabezpieczony hasłem. Pliki, które będziemy w nim trzymać będą automatycznie aktualizowane po wprowadzeniu zmian. Dzięki temu zawsze mamy aktualną kopię, z której możemy korzystać na różnych urządzeniach. Dlatego możemy mieć te same pliki aktualne zarówno na komputerze, z którego korzystamy w pracy, jak i na tym domowym.
Korzystając z iPhona również jesteśmy zalogowani do iCloud. Automatycznie synchronizuje ona takie rzeczy jak zdjęcia, wiadomości e-mail, kontakty, kalendarze, notatki, wiadomości. Automatycznie tworzy również backup danych takich jak konta, dokumenty i konfiguracje. Dlatego zmieniając urządzenie na nowe z systemem iOS od razu możemy odtworzyć na nim swój poprzedni telefon.
Użytkownicy urządzeń z Androidem mogą również automatycznie przesyłać zdjęcia i filmy do biblioteki „Zdjęcia Google”. Dysk Google umożliwia natomiast tworzenie atematycznej kopii dokumentów i plików.
Zdecydowanie tak, jeśli tylko mamy jakieś pliki czy dane, na których nam zależy. Dzięki temu chronimy je przed nieodwracalną utratą. Wiele użytkowników urządzeń mobilnych posiada backup swoich danych na koncie Google czy np. koncie Samsung. Często o tym nawet nie wiedząc. Dlatego warto sprawdzić ustawienia naszego telefonu. Zapamiętać dane do logowania do konta Google, Samsung czy iCloud. Dzięki temu możemy ponownie pobrać te dane z kopii bezpieczeństwa.
Mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy dopiero będą go robić. Powiedzenie to powstało z racji tego, że zwykle nie interesujemy się backupem, dopóki nie stracimy swoich danych. Wtedy zaczynamy dopiero go robić. Dlatego warto być mądrym przed szkodą i zrobić backup swoich danych, zanim zdarzy nam się przykra sytuacja ich utracenia. Jest to forma ubezpieczenia, która chroni nas przed utratą ważnych informacji.
Wiele osób tworzy również backupy niezależnie w kilku miejscach, by zminimalizować ryzyko ich utraty. Można bowiem zgubić dysk zewnętrzny, na którym były kopie bezpieczeństwa naszych danych. Wtedy mamy kolejny awaryjny backup w chmurze, albo na dysku podłączonym do naszej domowej sieci internetowej.