Aranżacja pokoju niemowlaka – w jaki sposób kolor i wzór tapety wpływa na rozwój mózgu małego dziecka?

Wnętrza Data publikacji: 19 sierpnia 2024

Kolory i wzory odgrywają w życiu człowieka ważną rolę już od pierwszego roku życia. I towarzyszą nam przez cały czas. A jakie znaczenie mają dla niemowląt? I jak aranżować pokój maluszka, by poprzez dobór tapet stymulować rozwój mózgu? Podpowiadamy.

Kolory a mózg niemowlaka

Jak pokazują badania [1], niemal 80% bodźców przekazywanych do mózgu pochodzi właśnie z narządu wzroku. Co ciekawe, nawet po zamknięciu oczu kolory i wzory wciąż mają na nas wpływ! To dotyczy człowieka również w wieku niemowlęcym, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na zewnętrzne bodźce.

Warto wiedzieć, że według Amerykańskiego Towarzystwa Optometrycznego [2] dzieci nie rozpoznają w pełni kolorów, dopóki nie osiągną piątego miesiąca życia. W rzeczywistości w ciągu pierwszych kilku miesięcy noworodek widzi głównie w odcieniach czerni, szarości i bieli. Między piątym a ósmym miesiącem maluszek rozpoznaje już wszystkie barwy, co oznacza, że jest to idealny moment na świadomą aranżację dziecięcego pokoju. Dlaczego to ważne? Wybrane kolory, ale również wzory będą miały wpływ na nastrój dziecka i poziom pobudzenia, jego sen, pamięć wzrokową i samopoczucie.

Jak dobrać kolory do pokoju niemowlaka?

Przede wszystkim – kierujmy się nie tylko spokojną kolorystyką barw, ale również wzorami, które są miłe i kojące dla oka. Zacznijmy od kolorów.

  • Niebieski – sprawdzi się wspaniale, ponieważ jest kolorem stabilności. Koi, likwiduje napięcia, przywraca równowagę.
  • Żółty – to kolor bardzo energetyczny i radosny. Dobrze wykorzystywać go jako akcenty, a nie barwę dominującą w pomieszczeniu.
  • Zielony – jest kolorem harmonii i bezpieczeństwa. W pokoju niemowlaka najlepiej stawiać na pastelowe odcienie zieleni.
  • Różowy – jest kolorem słodyczy, miłości. W pastelowym odcieniu działa otulająco.
  • Szary – kojarzy się ze spokojem, prostotą i minimalizmem. Będzie doskonały do dodatków i akcentów w pokoju maluszka.
  • Biel – jest kolorem świeżości i czystości. Powinna pojawić się w pokoju dziecięcym.

Jakie wzory tapet pozytywnie wpłyną na rozwój niemowlaka?

  • Tapety w misie – kojarzą się z czymś wyjątkowo przyjaznym, ale też ciekawym dla maluszka. Misie przykuwają uwagę, odwołują się do natury, stanowią często pierwsze zetknięcie z postaciami innymi niż ludzie. Nie bez powodu misie to ulubione od pokoleń pluszaki! Co ważne, tapety w misie są idealnym wyborem zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.
  • Tapety w kwiaty – motywy roślinne na ścianach pobudzają wyobraźnię, ale jednocześnie koją. Tapety w kwiaty mają tę zaletę, że posłużą dziecku przez kilka lat, bo są dosyć uniwersalne.
  • Tapety linearne – idealnie nadadzą się dla osób, które lubią kreatywność, a jednocześnie schludność w pomieszczeniach. Ręcznie malowane wzory, czyli tapety linearne z motywem kwiatów i misiów będą stanowiły dla malucha ciekawą opowieść i wspomogą rozwój wyobraźni.
  • Tapety retro – mają w sobie stylowość, a jednocześnie odwołują się do kojących wspomnień. Stonowana kolorystyka tapet retro nada się do każdego pokoju dziecięcego.
  • Tapety w paski – proste linie to pozytywny bodziec dla mózgu małego dziecka. Mogą zainteresować, ale nie będą nadmiernie pobudzać i męczyć. Tapety w paski są ponadczasowe i łatwo dopasować do nich różne ciekawe dodatki!

Tapety to dla małego dziecka połączenie kolorów i wzorów – a więc dwóch bodźców, które mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Pamiętajmy o równowadze – wybierając tapety w kwiaty lub misie, postawmy na bardziej stonowane i minimalistyczne dodatki. Zbyt dużo elementów może przytłoczyć malucha i powodować uczucie niepokoju.

I na koniec bardzo ważna kwestia – kupując tapety, należy wybrać sprawdzone źródło! Tapety do pokoju niemowlaka powinny być wykonane z wysokiej jakości, ekologicznych materiałów oraz bezpiecznych tuszy, które wykorzystuje się do druku.

Źródła:

[1] Barbara Koltuska-Haskin, How Colors Affect Brain Functioning, https://www.psychologytoday.com/intl/blog/how-my-brain-works/202301/how-colors-affect-brain-functioning, dostęp online: 09.08.2024.

[2] Color Psychology Leads to Smart Nursery Paint Choices, https://www.tollbrothers.com/blog/color-psychology-nursery-paint-choices/, dostęp online: 09.08.2024.

Podobne artykuły