Z tymi produktami lepiej nie łączyć jaj. Mocno obciąża to nasz żołądek!

Zdrowie Data publikacji: 25 listopada 2017

Jajka są bardzo zdrowe i warto je jeść. Jednak w połączeniu z kilkoma produktami spożywczymi tworzą bardzo ciężkostrawna mieszankę. Dla zdrowej i zrównoważonej diety lepiej takich połączeń unikać i nie obciążać zbytnio naszego żołądka. Oto kilka produktów, z którymi jajek lepiej nie łączyć.

Ryby

Musisz wiedzieć, że awidyna, którą zawiera jajko możę neutralizować witaminę B7, którą zawierają tłuste ryby. Nie powinno się więc łączyć jaj i ryb w jednym naczyniu.

Ryż

Ryż i jajko to ciężkostrawna mieszanka. Do tego oba składniki w pewien sposób neutralizują swoje cenne właściwości dlatego dużo zdrowsze jest jedzenie ich osobno. Tak samo jak w przypadku ryb i jajek, o których wspominaliśmy wyżej.

Ziemniaki

Czasami odgrzewamy sobie ziemniaczki i robi no nich jajko. Nie jest to jednak zbyt dobre połączenie. Ziemniaki zawierają minerały, które zakłócają wchłanianie wapnia i żelaza z jajek. Oczywiście nie unikniemy takich połączeń np. sałatka jarzynowa, ale pokarmy te lepiej jeść osobno. Słabo strawione produkty będą dłużej zalegały na żołądku.

Mleko

Niektóre produkty białkowe są ze sobą niezgodne. Dotyczy to np. jaj i mleka. Nie należy ich spożywać razem bo zawarte w nich cenne substancje nie zostaną wchłonięte przez nasz organizm. A przecież na tym nam powinno zależeć jedząc te produkty.

Ser

Nasz organizm musi przeznaczyć sporo pracy na trawienie białek zwierzęcych. Dlatego dużo łatwiej poradzić sobie mu z jednym niż z kilkoma na raz. Dlatego niepożądaną mieszanką dla osób z problemami z żołądkiem jest mieszanie jajek np. z serem, szynką czy innym mięsem.

Owoce

Niektóre owoce takie jak jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, morele i arbuzy nie powinny być jedzone wraz z produktami bogatymi w białko np. jajkami. Wynika to z czasu trawienia tych produktów. Owoce trawione są w zaledwie 15 minut po spożyciu, białko znacznie dłużej. To spore wyzwanie dla żołądka.

Masło

To zabrzmi kontrowersyjnie, ale przecież kanapka z masełkiem i jajkiem to coś smacznego? Oczywiście, ale pamiętaj o tym, że tłuszcze te spowalniają trawienie gdy jest ich zbyt wiele. Dlatego lepiej jeść masło, śmietanę czy majonez z jajkiem tak rzadko jak to możliwe jeśli zależy nam na szczupłej sylwetce. Jeśli już jesz je razem warto dodać jakieś zielone warzywa aby neutralizować działanie tych tłuszczy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły