Bardzo fajnie jest się opalić, ale trzeba pamiętać o tym, że nadmiar słońca nie tylko powoduje poparzenia słoneczne, ale również szkodzi naszemu zdrowiu. Opalanie raczej kojarzy nam się z czymś miłym. Wakacje, słońce, woda i opalenizna. To same miłe skojarzenia. Mało kto myśli wtedy o szybszym starzeniu się skóry, uszkodzeniach DNA przez promieniowanie UV czy nawet nowotworom skóry.
Dlatego nie powinniśmy wystawiać się na słońce cały czas, a gdy już to robimy skóra powinna być odpowiednio zabezpieczona. Oto kilka porad, które Ci pomogą podczas wakacji.
Koszule, czapki czy spodnie chronią przed promenowaniem UV i zmniejszają ryzyko poparzeń o 27%. Dlatego gdy się nie opalasz chroń swoją skórę, a zwłaszcza skórę dzieci. Nie powinny one cały dzień nago biegać po plaży. Czapeczka i koszulka pomogą ochronić je przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Nie wychodź na zewnątrz w momencie gdy słońce operuje najmniej. Gdy jesteś nad morzem wychodzić nad wodę rano lub późnym południem. Resztę dnia zaplanuj tak by spędzić go spędzić go inaczej niż przez wygrzewanie się na słońcu.
Gdy spędzasz czas na plaży zadbaj o to by móc zrobić sobie cień i pod nim się schronić. Wystarczy zwykły parasol plażowy lub specjalny rozkładany namiot. Może to zmniejszyć ryzyko poparzeń słonecznych o 30%.
Filtr przeciwsłoneczny to podstawowa ochrona przed słońcem. Koniecznie musisz go stosować, nawet gdy wychodzisz na spacer należy zabezpieczyć skórę filtrem, zwłaszcza w przypadku dzieci. Przeczytaj również 5 błędów, które popełniamy używając filtru przeciwsłonecznego.
Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne. Słońce w znaczący sposób może uszkodzić nasz wzrok. Więcej o okularach dowiesz się w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania.
Na mapach pogodowych online możesz sprawdzić wskaźnik UV. Daje to nam istotne informacje o tym w jaki sposób należy dzisiaj chronić się przed słońcem. Informuje on o natężeniu promieniowania ultrafioletowego.