Coraz większa liczba Polaków decyduje się na postawienie domu z drewna. Coś co jeszcze kilka lat temu traktowano jako ciekawostkę, dzisiaj jest realnym trendem. Zanim się jednak zdecydujesz na projekt domu z drewna, sprawdź 6 rzeczy, które warto o nich wiedzieć.
Domki z drewna to gwarancja spokojnego życia, bliskość natury i przyjazny mikroklimat. Sprawdź, dlaczego warto postawić na domy drewniane projekty.
Drewno to naturalny izolator. Oznacza to, że osoby mieszkające w domku z drewna są chronione przed warunkami zewnętrznymi. Nawet spadek temperatury nie ma wpływu na temperaturę w środku. Co innego w klasycznych domach. W nich temperatura natychmiast się obniża.
Nie przez przypadek wiele instrumentów muzycznych jest wykonanych właśnie z drewna. Wynika to oczywiście z doskonałych właściwości akustycznych drewna. Drewno pochłania dźwięk, zmniejszając hałas i echo.
Korzyści te odczuwają również właściciele domów z drewna. W nich wnętrzu nie jest odczuwalny hałas dochodzący na przykład z ulicy.
Ze względu na swoje naturalne właściwości izolacyjne, domy drewniane lepiej utrzymują ciepło. Nie jest wymagane więc stosowanie wielu urządzeń do ogrzewania.
Co ważne, takie konstrukcje zimą utrzymują ciepło, a latem chłodzą wnętrze. Zmniejsza to zależność od działania urządzeń energetycznych takich jak grzejniki czy klimatyzatory. Co oczywiście ma swoje przełożenie na wysokość płaconych rachunków za energię – są one dużo niższe.
Trzeba przyznać, że domy drewniane są dużo bardziej estetyczne niż jakikolwiek inny rodzaj budynku. Ich naturalny kształt i górski charakter sprawiają, że bryła domu przyciąga uwagę odwiedzających.
Ma to oczywiście pozytywny wpływ również na mieszkańców takiego domu. Przebywanie w nim jest przyjemne i relaksujące, czego nie można powiedzieć o betonowej bryle.
Drewniane domy są dużo tańsze w budowie niż betonowe konstrukcje. Całkowity koszt takiej inwestycji jest średnio mniejszy o około kilkanaście procent.
Co ważne, można je budować niemal przez cały rok. Większość elementów dostarczana jest w formie prefabrykatów, które powstają w halach produkcyjnych. Na budowie następuje tylko ich montaż.
Przy wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej, cała realizacja może być skończona w mniej więcej 3-4 miesiące.
Domki mieszkalne wykonane z drewna są lekkie. Łatwiej je skonstruować, a także naprawić. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, wystarczy wymienić uszkodzone kłody na nowe. Zajmuje to niewiele czasu i jest stosunkowo proste. Dzięki temu remonty drewnianych domów są tańsze niż naprawa budynków betonowych.
Projekty domów drewnianych nieprzypadkowo cieszą się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to ma liczne zalety. Przede wszystkim budowa takiego domu jest szybsza i tańsza. Dodatkowo panujący w nim mikroklimat jest bardzo przyjazny, co ułatwia zrelaksowanie się po ciężkim dniu pracy.