Idealny zbiornik na nieczystości dla domku jednorodzinnego

Mój dom Data publikacji: 29 października 2020
IL3 Montaż zbiornika w wykopie KOPART
IL3 Montaż zbiornika w wykopie KOPART

Odprowadzanie nieczystości z domu jednorodzinnego jest konieczne, a na terenie, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej, największą popularnością cieszą się zbiorniki bezodpływowe. Popularne szambo betonowe musi być solidne, szczelne i odporne na uszkodzenia.

Zbiornik betonowy – jak dopasować wielkość?

Szambo betonowe pozwala szybko pozbyć się nieczystości z domu. Jednak aby zbiornik spełniał należycie swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany do aktualnych potrzeb mieszkańców domu. Dlatego tak istotna jest jego pojemność. Aby właściwie dopasować wielkość szamba należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • liczba mieszkańców domu – jest to najważniejszy czynnik brany pod uwagę przy wyborze pojemności zbiornika
  • mieszkanie całoroczne czy mieszkanie sezonowe
  • jakie urządzenia zużywające wodę mamy w domu: pralkę, zmywarkę, myjkę itd.
  • na wesoło: ilość imprez domowych, im więcej piwa, tym więcej „korzystania z toalety ;)

Można zorientować się w okolicy jaką pojemność ma wóz asenizacyjny, który będzie opróżniał w późniejszym czasie nasz zbiornik. Jeżeli szambiarka będzie mieć pojemność 8m3 a zakupimy zbiornik 10m3 wtedy nie opróżni do końca zbiornika. Odwrotnie, jeżeli „beczka” w okolicy ma pojemność 12m3 możemy śmiało zakupić 10m3 lub 12m3.

IL1 Transport zbiorników od producenta KOPART
IL1 Transport zbiorników od producenta KOPART

Częstotliwość opróżniania szamba

To bardzo ważne, gdyż każdy z mieszkańców jest w stanie wyprodukować ok. 150l ścieków, w związku z tym pojemność musi być wystarczająca, by opróżniać zbiornik nie rzadziej niż raz w miesiącu, zapewni to wystarczający komfort, nie będzie zabierać zbyt wiele czasu.

Zalety szamba betonowego

Szamba betonowe to zbiorniki bardzo wytrzymałe. Z racji konieczności wkopania go w ziemię, musi ono znieść każde warunki eksploatowania. To z reguły wysokiej klasy beton z dodatkami uszlachetniającymi.

Opis techniczny: cały zbiornik jest zbrojony koszem z drutu fi 8, dno i ścianki, plus płyta wierzchnia, której wytrzymałość dobieramy w zależności od naszych potrzeb.

Jeżeli zbiornik będzie znajdował się w miejscu, gdzie będzie się odbywał ruch kołowy, wtedy należy zakupić płytę zależnie od nacisku, by jeszcze wzmocnić wytrzymałość (5t samochody osobowe lub 15 ton większe pojazdy). Właz jest bezpieczny i zapewnia swobodny dostęp dla firmy, zajmującej się opróżnianiem nieczystości. 

IL2 Montaż szamba betonwego
IL2 Montaż szamba betonwego

Szambo betonowe – cena

Zbiorniki betonowe to jedne z tańszych rozwiązań na gromadzenie nieczystości. Są zdecydowanie tańsze od tych z tworzywa sztucznego, a ich cena uzależniona jest od pojemności. Na koszt zbiornika wpływa również liczba komór. Należy również zadbać o niezbędne akcesoria, jak płyta najazdowa, która umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się pojazdami po posesji. W cenę wliczony jest kompletny zbiornik składający się z monolitycznego odlewu spodu ze ścianami bocznymi, płyty wierzchniej, komina rewizyjnego i przykrywy betonowej.

Producent szamb betonowych

Wybierając zbiornik należy wybrać produkt najwyższej jakości, by spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanej firmy, która dodatkowo oferuje transport i montaż. Należy bowiem zaznaczyć, że zbiornik betonowy to olbrzymi ciężar, zatem samodzielny transport to spore utrudnienie. Ponadto pracownicy takich firm dysponują specjalnym sprzętem i szybko zamontują szambo we wskazanym miejscu.

IL2 Montaż szamba betonwego
IL2 Montaż szamba betonwego

Zamawiając szambo zapytaj czy możesz przyjechać na plac obejrzeć zbiornik!

Warto korzystać z firm produkujących – PRODUCENTA ZBIORNIKÓW(na przykład firmy KOPART) – na rynku bowiem pojawili się pośrednicy, którzy naliczają marżę na sprzedawane wyroby, nie posiadając ani transportu, logistyki ani produkcji. Warto skorzystać z firm, które oferują kompleksowy montaż z wykopem i podłączeniem kanalizacji plus ewentualne dodatki, szybk-ozłączkę do szamba, czujnik napełnienia szamba. Wtedy odpowiedzialność za całość prac ponosi jeden dostawca-producent.

W przypadku zamówienia zbiornika od pośrednika może być taniej, ponieważ pośrednicy mają ceny hurtowe u producentów, ale niższa cena wiąże się z brakiem odpowiedzialności w przypadku, nieszczelności, niefachowego montażu, terminu dostaw i innych problemów.

WAŻNE : Istotną kwestią przy wyborze Dostawcy, jest dokumentacja na zakupiony zbiornik na ścieki. W Polsce nie na Normy Technicznej na zbiorniki na ścieki, każdy Producent powinien posiadać własną dokumentację techniczną na swoje wyroby. Na podstawie której Instytut Techniki Budowalnej wydaje stosowny dokument o nazwie Krajowa Ocena Techniczna, który zostaje wygenerowany  na podstawie przeprowadzonych badań na szczelność  , wytrzymałość materiałów z jakich dany Producent produkuje wyrób. W taki sposób przeprowadzana jest certyfikacja wyrobów , przeznaczonych na gromadzenie ścieków bytowych.

IL5 Końcowy etap montażu KOPART
IL5 Końcowy etap montażu KOPART

Zbiorniki na deszczówkę

Warto również zapytać producenta o zbiornik na deszczówkę i zapoznać się z programem Moja Woda. To dodatkowe korzyści dla mieszkańców i realne oszczędności dla domowego budżetu. Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji. W tym celu konieczny jest zakup specjalnego zbiornika, który pozwoli gromadzić wody opadowe.

Tekst został przygotowany we współpracy z firmą KOPART (www.szamba-pl.pl) – firmą produkującą szamba betonowe i zbiorniki na deszczówkę.

Podobne artykuły