Jaką markizę wybrać na balkon w bloku?

Mój dom Data publikacji: 20 marca 2024

Markizy balkonowe pozwalają na stworzenie w domowym zaciszu dodatkowej strefy relaksu, niezależnie, nawet jeśli mieszkasz w bloku. Miejsce, w którym możesz się wyciszyć i pooddychać świeżym powietrzem, ciesząc się piękną pogodą i promieniami słońca. Nie zawsze warunki atmosferyczne sprzyjają wypoczynkowi. Z tego powodu dobranie odpowiedniego modelu osłony jest bardzo istotne dla podniesienia komfortu domowników. Dowiedz się, jak znaleźć funkcjonalne markizy balkonowe we Wrocławiu!

Markiza na balkon – jak jest skonstruowana?

Markiza to – ujmując najprościej – rodzaj osłony przeciwsłonecznej, którą można zamontować na balkonie w różnego typu obiektach. Jej konstrukcja bardzo często jest wykonana z aluminium, a składa się na nią szkielet z ramionami (mogą być m.in. regulowane, teleskopowe) oraz tkanina. Materiał powinien być odporny zarówno na działanie słońca, jak i opadów różnego typu (deszcz, śnieg). Markizy mogą być regulowane na dwa sposoby, a mianowicie: ręczne lub automatyczne (np. pilotem, ale tylko w przypadku tarasowych, nie poręczowych). Wybór zależy od preferencji użytkownika oraz budżetu. Warto dodać, że model balkonowy często nazywany jest również pionowym. Wynika to z tego, że tkanina napina się pionowo, w przeciwieństwie do tej umieszczanej na tarasach, czyli poziomej.

Rodzaje markiz balkonowych – jak dopasować ją do budynku?

W blokach często stosuje się markizy balkonowe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli jednak Twój balkon bardziej przypomina pod względem wielkości taras, to wtedy konieczne będzie wstawienie modelu dopasowanego do danej powierzchni. Wymiary, jak i sam konstrukcja powinny być dopasowane indywidualnie. Uwzględnia się wówczas również położenie balkonu – jeśli balkon jest skierowany na południe lub zachód, warto wybrać markizę o większym stopniu ochrony przed promieniami słonecznymi. Oprócz dostosowania funkcjonalności należy starannie przemyśleć wszelkie aspekty kolorystyczne. Osłona powinna tworzyć harmonię z elewacją budynku, tym samym ważny jest nie tylko sam kolor (ramy i tkaniny), ale styl.

Montaż markizy na balkonie – krok po kroku

W przypadku montażu markizy konieczne może okazać się zdobycie zgody od zarządcy budynku. Jeśli nie wiesz, jak się do tego przygotować, ani co powinno znaleźć się w dokumentacji, to niektóre firmy zajmujące się montażem, oferują przejęcie obowiązków związanych z wszelkimi formalnościami. Korzystając z pomocy profesjonalistów, zyskujesz gwarancję, że cała procedura przebiegnie sprawnie. Doświadczony zespół zaczyna od zmierzenia powierzchni i zaproponowania najatrakcyjniejszego rozwiązania, czyli albo markizy balkonowej poręczowej, albo tarasowej. Warto wówczas skonsultować również kwestie związane z konserwacją. Osłona nie musi być ściągana poza sezonem, ale aby zminimalizować ryzyko potencjalnych uszkodzeń powstałych w wyniku, np. wichury, należy pamiętać o zwijaniu markizy.

Jak znaleźć funkcjonalne markizy balkonowe we Wrocławiu?

Dziś oferta producentów i firm zajmujących się montażem osłon na balkonach czy tarasach jest naprawdę szeroka. Wiele podmiotów specjalizuje się w różnych dziedzinach, dlatego warto stawiać przede wszystkim na usługi, które odzwierciedlają bezpośrednio nasze potrzeby. Poszukiwania najczęściej zaczyna się od wyszukiwarki internetowej i jest to naprawdę dobra metoda, aby zrobić rozeznanie, kto zajmuje się montażem funkcjonalnych markiz balkonowych we Wrocławiu lub okolicy. Przed zakupem porównaj oferty, zwracając uwagę na jakość, ceny i opinie innych klientów. Pamiętaj, że osłona powinna nie tylko chronić przed słońcem, ale także estetycznie uzupełniać wygląd Twojego balkonu. Możesz skontaktować się wówczas z konkretną firmą i dopytać o szczegóły, takie jak kolory posiadanego asortymentu. Wybierając markizę na balkon w bloku, zadbaj o jej jakość, funkcjonalność i dopasowanie do otoczenia, w końcu to inwestycja, która pozwoli Ci cieszyć się komfortem na świeżym powietrzu przez wiele sezonów.

Podobne artykuły