6 objawów, które mogą świadczyć o zawale, który wydarzy się w ciągu 30 dni

Zdrowie Data publikacji: 20 marca 2018

6 objawów zawału, które mogą pojawić się 30 dni przed nim. Statystyki zawałów niestety są alarmujące. W styczniu 2017 roku zmarło o 11 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej. Zawały są również najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków.

45,7% zgonów wynika z chorób serca

Zawały są jedną z głównych przyczyn zgonów nie tylko w Polsce. W USA jest podobnie i również występują one częściej niż zgony z powodu chorób nowotworowych.

Główne powody ataku serca

Najczęściej problem ten łączymy z podwyższonym poziomem cholesterolu co oczywiście wynika z naszej diety. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna. Negatywnie wpływa na nasze serce otyłość, stres czy inne problemy zdrowotne.

Co robić gdy zauważymy objawy

Najważniejsze jest jak najszybsze uzyskanie pomocy i jej wezwanie. Potem możecie nie mieć możliwości, dlatego lepiej nie czekać i powiadomić choćby kogoś bliskiego, kto może zweryfikować co się z nami dzieje i wezwać pomoc.

Przejdźmy zatem do meritum czyli sześciu objawów, które mogą pojawić się na miesiąc przed zawałem. Jeśli zauważysz je u siebie zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.

1. Obrzęk

Obrzęk może pojawiać się na kostkach i stopach – najbardziej oddalonych od serca fragmentach kończyn. Może również pojawić się niebieskawe zabarwienie kończyn czy warg. Jest to spowodowane trudnością w pompowaniu krwi przez serce.

2. Kaszel

Uporczywy kaszel może być objawem zawału. To dlatego, że w płucach zbiera się za dużo krwi. Może pojawić się białawy lub zabarwiony na czerowno/różowo śluz. Nazywamy to krwawieniem wewnętrznym.

 

3. Zawroty głowy

Gdy serce nieprawidłowo transportuje krew po ciele zmniejsza się natlenienie komórek. To może powodować natomiast zawroty głowy, obok których nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Najlepiej skonsultować je z lekarzem.

4. Skrócenie oddechu

Płuca i serce to dwa bardzo mocno powiązane ze sobą narządy. Jeśli czynność serca ulega pogorszeniu odbije się to na płucach. Dlatego mogą pojawić się duszności i trudności w oddychaniu.

 

5. Zmęczenie

Kiedy zamykają się arterie,  serce musi pracować intensywniej co jest wyczerpujące. Dlatego zmęczenie może dotyczyć całego organizmu. Będziemy więc czuli się osłabieni i bez energii.

6. Dyskomfort w klatce piersiowej

Jeśli w klatce piersiowej poczujemy różne dziwne rzeczy np. ucisk, szczypanie czy uczucie pieczenia to są to często występujące przed zawałem objawy. Jeśli poczujesz taki dyskomfort skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej objaw ten dotyczy kobiet.

Źródło artykułu: http://www.thebestremedies.com/warning-6-symptoms-heart-attack/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły