5 produktów, które myślisz, że są zdrowe ale naprawdę nie są!

Zdrowie Data publikacji: 19 stycznia 2019

1. Smoothie

Smoothie są dzisiaj bardzo modne, ale czy faktycznie są zdrowe? To prawda, zawierają owoce więc wydawać się nam powinno, że w takim razie również cenne witaminy i minerały, a ich spożywanie jest dobre dla zdrowia i naszej figury. Niestety, smoothie może mieć więcej kalorii niż cheeseburger! Smoothie, które kupimy w sklepie są wyładowane cukrem i syropami nadającymi smaku. Niektóre mogą zawierać nawet do 1000 kcal w jednej porcji! Jeśli chcesz by smoothie było faktycznie zdrowe zrób je sama!

2. Gotowe dietetyczne obiady

Czasem idziemy na łatwiznę i kupujemy gotowe obiady (mrożone lub świeże). Wydaje nam się, że skoro zawierają mała kalorii jak zapewnia producent to są dobre. Nie warto jednak dawać zwieść się opakowaniu. Wiele z nich zawiera bardzo dużo soli, a do tego są ubogie w wartości odżywcze. Takie odżywianie się nie należy do zbyt zdrowych. Dlatego jeśli nie masz czasu na przygotowanie sobie obiadu czasem lepiej jest chwycić parę warzyw, owoców czy zdrową kanapkę w ręce niż taki gotowy obiad, który wystarczy podgrzać.

3. Batoniki proteinowe

Kojarzą nam się z czymś zdrowym, czymś dedykowanym dla tych, którzy żyją zdrowo i uprawiają sport. Odmawiasz sobie zwykłego batonika i kupujesz batonik proteinowy usypiając trochę swoje sumienie. Ale czy faktycznie batonik taki jest zdrowy? Większość to produkty przetworzone. Mają też więcej kalorii niż zwykły czekoladowy batonik. Oprócz tego zawierają dużo białka, tak naprawdę taki jeden batonik ma za zadanie zastąpić posiłek, a nie być tylko przekąską. Do tego zawierają dużo cukrów prostych i tłuszczy, nie jest to więc zdrowa przekąska. Zamiast pomóc Ci schudnąć zwiększają wręcz ryzyko nadwagi. To dobry pomysł dla zawodowych sportowców, ale nie dla kogoś kto po prostu traktuje je jako zamiennik dla innych przekąsek, które wydają się być mniej zdrowe.

4. Mrożone jogurty

Mrożone jogurty to dla nas taki zamiennik lodów, który ma być oczywiście zdrowszy i mniej kaloryczny. Niestety jeśli kupujemy gotowe produkty często znajduje się w nich więcej cukru niż w zwykłych lodach. Jeśli do tego dodamy polewy czy słodkie dodatki to ilość kalorii drastycznie wzrasta. Nie daj się nabrać, jeśli chcesz zdrowych lodów zrób je w domu, a przepis poznasz tutaj.

5. Mieszanki suszonych owoców i orzechów

Takie mieszanki stały się modne. W sklepach można dostać małe pudełeczka, stoją obok kas i zachęcają nas jako zdrowa przekąska. Oczywiście orzechy zawierają zdrowe tłuszcze. Jednak suszone owoce zawierają dużo więcej kalorii niż Ci się zdaje. Zaleca się wręcz unikanie ich na diecie. 100 g suszonych bananów to aż 358 kalorii podczas gdy świeży owoc to 88.7 kcal. Dlatego dużo lepiej w ramach przekąski sięgnąć po świeże owoce lub garstkę samych orzechów niż takie gotowe mieszanki.

 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły