27 lipca 2018

5 rzeczy, które wyczyścisz w domu za pomocą sody i nawet o tym nie wiedziałaś!

Porządki za pomocą sody oczyszczonej? Czemu nie. Jest to bardzo wszechstronny środek, który można wykorzystać na wiele sposobów. Dzisiaj podpowiemy Wam jak wykorzystać sodę oczyszczoną podczas sprzątania i za jej pomocą wyczyścimy kilka rzeczy, o których nawet byś nie pomyślała :)

Soda oczyszczona i porządki

Czyszczenie tapicerowanych mebli

Każda z nas ma w domu meble tapicerowane. Niestety z biegiem czasu tapicerka brudzi się, a meble przez to przestają wyglądać tak okazale. Mamy kilka możliwości. Możemy oczywiście zamówić pranie mebli, które zrobione zostanie na miejscu. O tym ile kosztuje pranie mebli pisaliśmy tutaj. Możemy również kupić samodzielnie odkurzacz piorący, specjalne środki i spróbować zrobić to samodzielnie. Oprócz tego możemy zrobić to ręcznie korzystając ze specjalnych produktów, albo w ostatnim z przypadków, wypróbować sodę oczyszczoną!

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z plamami, a do tego jej właściwości pozwalają rozprawić się z mikroorganizmami, które mogą żyć w naszej kanapie. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju bakterie czy roztocza, które polubiły naszą od lat nieczyszczoną kanapę. Wykonanie tej czynności jest bardzo proste. Przygotuj ciepła wodę i rozpuść w niej sodę oczyszczoną, a następnie wilgotną (ale nie morką) ścierką wyczyść meble. Pozostaw do wyschnięcia i odkurz. Meble będą jak nowe. Szklanka sody na 2 litry wody w zupełności wystarczy.

Czyszczenie czajnika

Na pewno wiecie, że czajnik z kamienia można łatwo oczyścić używając kwasku cytrynowego lub octu. Do tego celu może nam również posłużyć soda oczyszczona jeśli ją akurat macie w kuchni. Najpierw nalej do niego wody i dodaj łyżkę sody oczyszczonej. Następnie jeśli jest to czajnik na kuchenkę gazową, podgrzewaj ją na małym ogniu przez pół godziny. Gdy jest to czajnik elektryczny, zagotuj wodę i wymieszaj, a następnie pozostaw na kwadrans. W razie potrzeby ponów czynność ze świeżą wodą.

Srebrna biżuteria

Masz srebrną biżuterię, którą rzadko nosisz? Warto jej przywrócić doskonały wygląd, a jest to bardzo proste gdy wykorzystamy do tego sodę oczyszczoną. Włóż biżuterię do garnka i zalej litrem gorącej wody i 60 gramami sody oczyszczonej. Następnie garnuszek połóż na ogniu i podgrzewaj przez 15 minut. Po ok. 5 minutach zobaczysz już jak metal się rozjaśnia.

Dywany

Posyp dywan sodą oczyszczoną, a następnie odkurz. Co to da? Otóż soda zabije brzydkie zapachy oraz bakterie i mikroorganizmy, które żyją w dywanie. Wraz z nią usuniemy również brud, który często wchodzi w głąb włosia.

Fugi w kuchni i łazience

Brudne fugi to coś co może nam dostarczyć wielu nerwów i wstydu. Nikt nie lubi gdy fugi są brudne, bo nawet po porządnym sprzątaniu, pomieszczenie nadal wygląda jakby ktoś o nim zapomniał. Do wyczyszczenia fug wykorzystać możesz sodę oczyszczoną. Wystarczy wymieszać ją z gorącą wodą tak by powstała gęsta pasta, którą następnie szorujemy za pomocą szczotki fugi.