Czasami nie zastanawiamy się nad tym czy coś co zrobimy przyniesie pozytywne rezultaty. Działamy często intuicyjnie robiąc to co w danej chwili wydaje nam się najlepsze. Niestety działanie takie często może doprowadzić do tragedii. Nie zawsze to co na pierwszą myśl wydaje się najlepszym zachowaniem, w rzeczywistości takim jest.
Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu pięć sytuacji życiowych i sposobów, w jakie najczęściej możemy postąpić. Są one nieprawidłowe, nasze zachowanie powinno być inne. Dlatego przeczytajcie je, a wtedy gdy znajdziecie się w takiej sytuacji z pewnością o tym pomyślicie i dzięki temu zadziałacie w odpowiedni sposób, co może uratować życie Wam lub innym osobom.
Co zrobić gdy tłuszcz na patelni zapali się? Woda gasi ogień, najłatwiej byłoby więc go zalać? Otóż nie.
Tłuszcz jest lżejszy od wody. Woda dostanie się pod niego, a następnie szybko zagotuje i zmieni w parę. To spowoduje, że w powietrze zostanie wyrzucony słup ognia i gorącego oleju, który nie tylko zniszczy naszą kuchnię, ale też może nas dotkliwie poparzyć i spowodować pożar.
Jest dużo skuteczniejsza metoda. Na pewno dobrze wiecie o tym, że nie ma ognia bez tlenu. Dlatego najlepszym sposobem jest odcięcie go od niego. Możemy więc przykryć patelnię pokrywką i poczekać, aż tlen pod nią się wypali i ognień sam zgaśnie. To tak jakbyśmy przykryli świeczkę szklanką. Będzie palić się dopóki tlen w szklance się nie skończy.
Jeśli nie mamy pod ręką pokrywki może to być również mokra ścierka kuchenna. Pamiętaj tylko o tym, aby była wyciśnięta. Chodzi jedynie o to by materiał był wilgotny i się nie zapalił, a jedynie odciął dopływ tlenu.
Jesteś na imprezie w klubie i zamawiasz drinki. Następnie zostawiasz je na stole i idziesz potańczyć, a w tym czasie nikt ich nie pilnuje? To duży błąd i okazja dla ludzi, którzy mogą wrzucić do nich środki odurzające.
Dlatego nigdy w klubach nie należy pozostawiać drinków bez opieki i zawsze ktoś powinien zostać, aby pilnować ich w momencie gdy nas nie ma.
Gdy widzimy, że ktoś tonie pierwszą myślą jest – rzucić się i mu pomóc. To jednak zła myśl. Wyciągnięcie osoby tonącej z wody jest bardzo ciężkie. Nie rzadko osoba ta pociągnie za sobą na dno ratującego. Tylko doświadczeni ratownicy mają odpowiednie umiejętności aby takiej osobie pomóc.
Dlatego najpierw szukamy pomocy ratownika. Gdy nie ma go znajdujemy rzecz, która unosi się na wodzie i rzucamy ją osobie tonącej. Jeśli jest blisko nas możemy spróbować podać jej wiosło lub długi kij, albo linkę. W ten sposób holujemy osobę tonącą do brzegu.
Osoba tonąca jest w panice. Stara się utrzymać na wodzie i chwyci się wszystkiego co może dać jej ratunek. Dlatego osoba tonąca może wciągnąć pod wodę również osobę, która próbuje jej pomóc. Nie będzie w stanie trzeźwo myśleć i się uspokoić. Do tego pod wpływem dużej adrenaliny dysponuje naprawdę wielką siłą.
Gdy ratownik skacze do tonącego w wodzie, ciągnie za sobą linę, za którą są w stanie wyciągnąć go jego koledzy.
Jeśli już znajdziecie się w sytuacji, że osoba tonąca chwyciła Was i próbuje wciągnąć pod wodę, starajcie się uciekać pod taflę wody. Następnie spróbujcie się od niej oddalić.
Gdy zobaczymy ostry przedmiot wbity w ciało np. nóż czy kawałek szkła, pierwszą myślą jest by go wyciągnąć. To jednak bardzo zła myśl. Przedmiot ten hamuje tak naprawdę utratę krwi. Działa jak tama. Jeśli go wyciągniemy, możemy doprowadzić do wykrwawienia ofiary wypadku.
Musimy więc pozostawić go w ranie, ewentualnie nawet zabezpieczyć go tak by utrzymać jego stabilność. Następnie czekamy na wykwalifikowaną pomoc medyczną.
Długa podróż bywa męcząca dla nóg. Dobrym pomysłem wydaje się więc rozprostowanie ich kładąc je na desce rozdzielczej pod przednią szybą samochodu.
Sposób podróżowania w ten sposób jest bardzo niebezpieczny. W przypadku wypadku samochodowego może to grozić poważnymi konsekwencjami, które z pewnością jesteście w stanie sobie wyobrazić.