Uważajcie na nowy sposób wyłudzania pieniędzy na OLX

Lifestyle Data publikacji: 23 września 2018

OLX od dawna jest rajem dla wszelkiej maści oszustów. Prześcigają się oni tam na sposoby oszukania nas. Oferty nie są weryfikowane, każdy może założyć fałszywe konto, umówić się z nami, że wyśle nam coś po wpłacie na konto, a następnie nigdy tej rzeczy nie wysłać. Konto oczywiście stworzone jest na tak zwanego słupa, a oszuści tacy potrafią zrobić kilka tysięcy dziennie sprzedając coś czego faktycznie nie mają. Teraz jednak mają nowy sposób na wyczyszczenie na konta w banku. Dlatego uważajcie i nie dajcie się złapać!

Metoda jest prosta. Oszust ogłasza, że za darmo odda nam rzecz, która jest bardzo kusząca i zwyczajnie sporo musielibyśmy za nią zapłacić. Oczywiście okazja jest tylko przynętą, którą oszust na nas zastawił. Skuszeni posiadaniem np. żelazka za darmo nawiążemy z nim kontakt, a dalej on zrobi wszystko co potrzebne by nas oszukać i wyczyścić nam konto. Jak to może zrobić? Bardzo prosto.

fot. Ridge Forrester

Jaki jest schemat działania oszusta? Wystawia on atrakcyjny przedmiot za darmo, ale jednocześnie zaznacza, że z jakiegoś powodu odbiór osobisty nie jest możliwy. Konto wygląda wiarygodnie i zazwyczaj ma kilka lat. Następnie prosi nas o dane do wysyłki oraz e-mail. Na email dostajemy wiadomość, która ma naśladować firmę kurierską z instrukcją do opłacenia przesyłki. W nim znajduje się link do płatności. Gdy klikniemy w link przesłani zostaniemy FAŁSZYWEJ strony płatności, która tylko udaje jakiegoś znanego operatora płatności online. Co się stanie gdy z niego skorzystamy? Zalogujemy się niby do strony naszego banku, ale tak naprawdę dane zostaną przesłane do osoby, która chce nas oszukać, a nie do prawdziwego banku. W tym czasie korzystają z tych danych oszust może wykonać sobie przelew z naszego konta. Dostał bowiem login i hasło, a za chwilę dostanie również SMS potwierdzający przelew, który zostanie wysłany do nas i formularz każe nam go podać.

Podobne artykuły