5 objawów zaburzeń hormonalnych, które każda kobieta powinna znać

Zdrowie Data publikacji: 20 lutego 2018

W naszym ciele ciągle zachodzą przeróżne procesy. Niektóre z nich dotyczą hormonów, a ich zaburzenia mogą objawiać się na różne sposoby. Dzisiaj poznamy pięć z nich.

1. Nagłe pojawienie się trądziku

Gdy nagle pojawi się trądzik lub zaskórniki może to wiązać się z nagłymi zmianami hormonalnymi w naszym organizmie. Na przykład niski poziom androgenów prowadzi do powstania trądziku na całym ciele.

2. Zwiększona potliwość

Nigdy tak mocno się nie pociłaś? To może oznaczać, że coś jest nie tak z Twoją równowagą hormonalną. To hormony kontroluję temperaturę ciała i ich nagłe zachwianie może wszystko zmienić. Objaw ten dodatkowo występuje przy menopauzie gdy hormony są niestabilne.

3. Nagłe zmiany wagi

Zaburzenia hormonalne często odbijają się na naszej wadze w zależności od tego co jemy. Niektóre hormony mogą powodować, że ciało będzie zatrzymywać tłuszcz i tracić masę mięśniową. Na przykład wysoki poziom estrogenu, kortyzolu lub insuliny może powodować odkładanie się tłuszczu zwłaszcza w obrębie brzucha. Niski poziom hormonów tarczycy spowalnia metabolizm i również prowadzi do zwiększenia masy ciała.

4. Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane hormonami tarczycy, insuliną lub testosteronem. Gdy kobiety mają wysoki poziom testosteronu często pojawia się łysienie.

5. Niekontrolowane napady głodu

Nasze ciała syntetyzują hormony odpowiedzialne za nasz apetyt i głód. Brak równowagi tych hormonów prowadzi do niekontrolowanych napadów głodu. Leptyna zmniejsza głód, gdy coś zjemy, a grelina robi coś przeciwnego – daje nam znać, kiedy nadszedł czas jedzenia. Ich zaburzenia spowodują zaburzenia w naszym odżywianiu.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/11-symptoms-of-hormonal-imbalance-that-every-woman-should-know-453360/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły