Udar to coś co może przytrafić się Waszym dziadkom lub rodzicom w podeszłym wieku. Jednak to również coś co spotyka stosunkowo młodych ludzi. Dlatego warto znać objawy udaru i od razu, gdy je zauważymy zadzwonić po pogotowie. Jest to bardzo ważne, bo od tego jak szybko uzyskamy pomoc i jak rozległy będzie udar, zależy to jak będzie wyglądało dalsze życie osoby po udarze. Ma to wpływ również na rodzinę, która taką osobą musi się zaopiekować. Dlatego z udzieleniem pomocy nie warto zwlekać.
Na wstępie chciałabym jeszcze zasygnalizować Wam, że objawy te widziałam na własne oczy bo byłam w życiu świadkiem wystąpienia udaru u osoby starszej. Naprawdę można to rozpoznać jeśli zna się objawy.
Osoba, która doznaje urazu zaczyna mieć problemy z mową. Po prostu bełkocze. Trudno jest ją zrozumieć. Dlatego jeśli wcześniej Twój bliski nie miał takich problemów, a pojawiły się nagle to dzwoń po pogotowie. Przypominamy, że europejski numer ratunkowy to 112.
W przypadku udaru można zaobserwować asymetrię twarzy. Zauważalne jest to zwłaszcza na ustach, gdzie mięśnie twarzy z jednej strony słabną i jedna strona twarzy jakby opadała. Zauważycie to również gdy osoba zacznie mówić i jedna część twarzy będzie bardziej bezwładna.
Może pojawić się nawet problem z poruszaniem kończynami. Najczęściej występuje on po jednej stronie ciała np. prawa ręka i prawa noga.
Jednocześnie osoba przeżywająca udar ma problemy z zachowaniem równowagi. Chodzi chwiejąc się i starając się podpierać o różne rzeczy.
Podczas udaru następuje silny ból głowy. Wygląda to z zewnątrz jakby ktoś miał migrenę, albo starsza osoba po prostu miała zbyt wysokie ciśnienie i bolałaby ją głowa. Jednak trzeba mieć się na uwadze bo może to być udar. Warto więc wypatrywać innych objawów udaru.
Osoba przeżywająca udar ma trudności z jedzeniem. Połykanie pokarmów czy napojów powoduje krztuszenie się.
Jeśli zauważycie którykolwiek z tych objawów nie czekajcie ani chwili. Wezwijcie pogotowie lub sami zawieźcie chorego na SOR. Pamiętajcie, im szybciej zacznie się leczenie, tym większa szansa na to, że skutki udaru da się odwrócić lub ograniczyć.
Jeśli osoba ta nie zyska jednak pomocy może dojść do rozległych uszkodzeń, a w efekcie problemów, które będą towarzyszyły nam i osobie po udarze do końca życia. Włącznie z trwałym kalectwem i dożywotnią potrzebą sprawowania całodobowej opieki.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.