5 małych zmian w życiu, dzięki którym będziesz bardziej EKO

Porady Data publikacji: 27 maja 2021 / Aktualizacja: 2024-05-27

Często wydaje nam się, że bycie ekologicznym wymaga od nas wielu poświęceń. Chcielibyśmy pokazać Wam, że wcale tak nie musi być. Wystarczą drobne zmiany, które poczynimy w swojej codzienności, aby zacząć wywierać mniejszy negatywny wpływ na naszą planetę. Pamiętaj, duże zmiany zaczynają się od małych. Może zdawać się nam, że sami nie jesteśmy w stanie niczego zrobić. Jeśli jednak zmienimy się na lepsze, damy dobry wzór innym i pociągniemy za sobą kolejne osoby, wtedy zaczyna się rzeczywista zmiana.

Pij wodę z kranu

Za piciem wody z kranu przemawiają nie tylko argumenty ekologiczne, ale również finansowe. Woda z kranu jest dużo tańsza od wody butelkowanej. Nie wpływa również tak negatywnie na środowisko i nie tworzy niepotrzebnych plastikowych odpadów.

„Piję wodę z kranu” to akcja prowadzona przez fundację Czyściutko. Zachęca ona do tego, aby pić wodę kranową zamiast butelkowanej. Tym bardziej, iż w polskich miastach woda z kranu nadaje się do picia bez wcześniejszego przegotowania jej.

Systemy uzdatniania wody są dzisiaj dużo nowocześniejsze. Zawiera ona minerały, które też zależne są od miejsca jej wydobycia. Do tego jej jakość jest pod stałą kontrolą. W rurach panuje wysokie ciśnienie i są położone głęboko pod ziemią. Dlatego dodanie czegokolwiek do wody, która płynie w naszym kranie jest niemożliwe.

Dlatego zamiast kupować wodę w butelkach lepiej jest po prostu kupić jeden bidon lub butelkę filtrującą, jeśli wolimy dodatkowo wodę przefiltrować i uzupełniać ją w naszym kranie. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na kupnie wody butelkowanej, ale również zadbamy o nasze środowisko.

Nie wyrzucaj jedzenia

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 roku Polacy marnowali 247 kg żywności na osobę. W UE średnia wynosi 173 kg. To bardzo dużo. Produkcja żywności również jest obciążeniem dla naszej planety. Redukując ilość wyrzucanych produktów, możemy tym samym przyczynić się do zadbania o naszą planetę, a jednocześnie wzmocnić swój domowy budżet.

Często powodem tego są nieprzemyślane zakupy. Wychodzimy na nie bez listy i planu na to, co będziemy gotować i jeść. Przez to kupujemy produkty, których następnie nie wykorzystujemy i wyrzucamy je do kosza, gdy minie ich data przydatności do spożycia.

Dlatego warto zacząć od zastanowienia się, jakie menu w danym tygodniu przygotujemy dla domowników. Następnie w oparciu o to robimy listę zakupów i udajemy się do sklepu. Kupujemy potrzebne artykuły spożywcze, które wiemy, że zdołamy wykorzystać podczas gotowania.

W ten sposób oszczędzamy pieniądze, gdyż nie wyrzucamy jedzenia, które nie jest przecież tanie. Tracimy również mniej czasu na zakupy i zastanawianie się co ugotować. Zyskujemy więc więcej czasu na nasze przyjemności i hobby. Niesie to za sobą same korzyści.

Warto przy okazji poruszyć również temat tego, w czym zakupy przyniesiemy do domu. Zamiast jednorazowych opakowań, dużo lepiej jest bowiem skorzystać z wielorazowych toreb lub koszyków, które możemy zabrać ze sobą na zakupy i spakować je do nich.

Kupuj bez opakowań

Wszystko obecnie jest opakowane. Najczęściej w plastikowe całkowicie nieekologiczne opakowanie, które następnie będzie rozkładało się nawet 1000 lat na wysypisku śmieci. Dlatego możemy wspomagać planetę robiąc zakupy świadomie. Wybierajmy więc produkty na wagę i pakujmy je w wielorazowe woreczki.

Możemy częściej kupować na targach i w małych sklepikach, w których często większość produktów sprzedaje się luzem, a nie popakowanych wcześniej w plastikowe woreczki lub pudełka. Jeśli segregujesz odpady i zrezygnujesz z tego typu opakowań, albo chociaż je ograniczysz, już po miesiącu zobaczysz drastyczną różnicę w ilości odpadów, które wygenerowało Twoje gospodarstwo domowe.

Ogranicz ilość chemii używanej w domu

Sprzątanie bez chemii naprawdę jest możliwe. Oczywiście jest ona przydatna w przypadku mocniejszych zabrudzeń. Dlatego warto mieć swoje ulubione detergenty w domu na wszelki wypadek. Jednak do codziennych porządków zazwyczaj wystarczą nam naturalne środki, które możecie znaleźć w swojej kuchni.

Przedstawimy Wam przepis na uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni. Wystarczy, że zmieszacie ze sobą wszystkie składniki, a następnie przelejecie je do butelki z atomizerem. Następnie wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię i wytrzeć.

  • sok z pięciu cytryn
  • 300 ml octu białego
  • 200 ml wody destylowanej

Ocet jest bardzo uniwersalnym środkiem, którzy przyda się podczas utrzymania czystości w naszym domu. Więcej o jego zastosowaniach możecie dowiedzieć się z jednego z naszych arytkułów.

Daj rzeczom drugie życie

Recykling to ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych. Dzisiaj jednak nie dotyczy on jedynie miejskich komunalnych firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów. Angażują się w to coraz bardziej zwykli ludzie widząc w tym ideę ponownego wykorzystania rzeczy, które normalnie byśmy wyrzucili.

Wiele rzeczy da się wykorzystać ponownie. Stare meble można odrestaurować, a posłużą nam jeszcze latami będą dużo trwalsze od tych nowoczesnych, które często wykonane są ze słabszych materiałów. Rolki po papierze toaletowym można wykorzystać jako biodegradowalne doniczki do sadzonek w ogrodzie. Ze słoików można zrobić piękne lampiony, tak samo z butelek szklanych. Dlatego warto pomyśleć i znaleźć drugie zastosowanie dla rzeczy, które zamierzamy wyrzucić do śmieci.

Podobne artykuły