Zanim kupisz dziecku chomika pamiętaj o tym!

Parenting Data publikacji: 25 września 2019 / Aktualizacja: 2023-11-04

Z czasem w dziecku budzi się chęć posiadania zwierzaka. Samo w sobie jest to bardzo dobre. Dziecko w ten sposób uczy się odpowiedzialności i opieki. Wie o tym, że czyjeś istnienie jest zależne od niego. Musi pamiętać o ważnych obowiązkach jak podawanie jedzenia, uzupełnianie wody czy dbanie o higienę zwierzaka. Jest to oczywiście bardziej kłopotliwe dla rodziców. Dlatego często na pierwsze zwierzątko decydujemy się zakupić coś małego i łatwego w opiece np. chomika. Zanim jednak kupicie go dziecku warto o czymś wiedzieć.

Chomik dla dziecka

Jest jedna bardzo ważna rzecz, którą warto mieć na uwadze zanim kupimy chomika. Jest on zwierzęciem nocnym, a to oznacza, że większość dnia spędzi zakopany w trocinach lub w swoim domku, gdzie będzie spał. Dopiero wieczorem się uaktywni. Dzieci natomiast chciałby się pobawić ze swoim pupilem po powrocie z przedszkola czy szkoły. Okazuje się, że nie mogą. Dopiero wieczorem gdy przychodzi pora mycia, dobranocki i usypiania chomik zaczyna baraszkować w swojej klatce zwracając na siebie uwagę dziecka.

Przeczytaj również: Rasy chomików — którą rasę wybrać?

Dlatego warto zastanowić się czy chomik aby na pewno jest dobrym zwierzakiem dla dziecka. Co prawda sama miałam je w dzieciństwie. Są bardzo sympatyczne, ale jednocześnie bardzo żwawe. Nie da się utrzymać ich na rękach i pogłaskać. Chomik będzie stale próbował się przemieszczać. Nie zrobi nam krzywdy, ale też nie stanie się pupilem dziecka. Pod tym względem dużo lepsza jest świnka morska.

Opieka nad świnką morską i chomikiem jest bardzo podobna. Miałam oba. Różnicą jest długość życia. O ile chomik żyje zwykle 2-3 lata to świnka morska potrafi żyć od 5 do 8 lat, a są i osobniki, które przeżywają dłużej. Dlatego świnka morska jest dużo dłuższym terminowo zobowiązaniem od chomika. Jest za to dużo wdzięczniejszym zwierzęciem. Osobiście miałam świnkę rozetkową. Żywo cieszyła się gdy wracałam do domu, było słychać w klatce jej popiskiwanie. Brana na ręce uwielbiała leżeć głaskana. Gdy chodziłam po domu ona chodziła za mną. Przybiegała nawet na zawołanie niczym pies. Naprawdę fajne zwierzątko, które w transporterze można zabrać ze sobą na wakacje lub pozostawić komuś bliskiemu pod opieką. Daje więcej frajdy niż chomik, ale za to jest mniej wymagające niż pies. Warto się nad nim zastanowić.

Podobne artykuły