10 najgorszych nawyków kobiet w ciąży. Warto z tym skończyć!

Kategoria: Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-05-11

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Każda z nas chce by nasze dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Często jednak popełniamy błędy, których nie zauważamy. Pozostajemy w złych nawykach, które mogą szkodzić nam oraz dziecku.

Dzisiaj przedstawimy Wam listę 10 prostych, ale złych nawyków, które często pozostają nam chociaż jesteśmy w ciąży i powinniśmy ich unikać. Mamy nadzieję, że dzięki temu bardziej zwrócicie uwagę na swoje zdrowie.

  1. Nie zwracanie uwagi na to co się je. Szybkie jedzenie, często przetworzone, które zawiera dodatki, słodziki i inne konserwanty. Zwłaszcza podczas ciąży powinnyśmy zwracać uwagę na naszą dietę i odżywiać się jak najlepiej dostarczając organizmowi witamin i składników odżywczych pochodzących ze świeżych warzyw i owoców.
  2. Próby odchudzania się i obsesja na punkcie wagi. Tycie w ciąży jest normalne, jedne tyją bardziej drugie mniej. Jednak stosowanie diet w ciąży nie jest dobre dla dziecka. Możesz wykonywać ćwiczenia dla matek w ciąży, ale uważaj na diety. Zwłaszcza gdy to pierwsza ciąża często popadamy w fobię. Ale nie martwcie się, mam to za sobą. 20kg zeszło jak niby nigdy nic, samo. Dziecko wyciągnie z ciebie zbędne kalorie wraz z mlekiem i nawet nie spostrzeżesz się jak wrócisz do swojej dawnej wagi.
  3. Przesiadywanie w towarzystwie osób palących. Jeśli domownicy palą niech przestaną robić to w domu, a ty sama staraj się unikać miejsc, w których pali się.
  4. Nieregularne spanie. Sen jest bardzo ważny dla rozwoju płodu, staraj się spać tyle ile potrzebuje Twój organizm. To czas dla Ciebie i rozwoju dziecka. Niektóre obowiązki powinni przejąć inni domownicy.
  5. Picie zbyt dużej ilości kawy i herbaty. W ciaży należy ograniczyć ilość kofeiny i chociaż wiele osób twierdzi, że nie szkodzi ona dziecku to nie warto przesadzać. Jedna kawa czy dwie dziennie to naprawdę wystarczy.
  6. Unikanie aktywności fizycznej. Jest ona zdrowa dla nas i dla dziecka o ile ciąża nie jest zagrożona. Oczywiście nie możesz się przemęczać i dźwigać, ale aktywność fizyczna jak najbardziej jest wskazana. Są nawet specjalne zestawy ćwiczeń dla matek w ciąży nie podnosząc tętna. To o to powinniśmy się martwić.
  7. Staranie się pracować jakby ciąży nie było. Jesteś w ciąży i masz prawo do mniejszej ilości pracy, częstszych odpoczynków. Nie słuchaj rad „ciąża nie jest usprawiedliwieniem, to nie kalectwo”. Tu chodzi przede wszystkim o zdrowie Twoje i dziecka. Nie przemęczaj się, pracuj na tyle ile możesz. Zwłaszcza jeśli chodzi o obowiązki domowe.
  8. Spożywanie zbyt dużo cukru. Cukier podnosi ciśnienie, ogólnie też nie jest zalecany jeśli jesteś w ciąży więc staraj się go ograniczać do minimum. Na pewno będziesz mieć zachcianki na słodkie rzeczy, jedz je, nie katuj się. Ale możesz np. zacząć pić niesłodzoną herbatę czy robiąc ciasta w domu dodawać mniej cukru.
  9. Lekceważenie małych dolegliwości. Będąc w ciąży wyszłam z jednego założenia. Każdy sygnał, że coś jest nie tak to konsultacja z lekarzem. Po to oni są i po to płacimy ubezpieczenie aby korzystać z pomocy medycznej. Gdy czujesz się gorzej, dzieje się coś co Cię martwi to skorzystaj z pomocy lekarza. Nie lekceważ małych objawów.
  10. Spanie na wznak. Przyzwyczajeni jesteśmy do swojej pozycji snu. Jednak kobiety w ciąży nie powinny tak sypiać, bo macica będzie uciskać kręgosłup i jelita. Najlepiej podczas ciąży zmienić pozycję snu na lewy bok. Jest najlepsza dla nas, ale i ułożenia narządów wewnętrznych dla dziecka.

Podobne artykuły