10 inspirujących pomysłów na oświetlenie sufit

Wnętrza Data publikacji: 2017-09-01 / Aktualizacja: 2019-12-20

Szukasz jakiegoś ciekawego pomysłu na oświetlenie sufitu? Dzisiaj bardzo wiele rozwiązań jest modnych. Najczęściej spotykamy lampy LED zabudowane regipsami. Jednak pomysłów może być dużo więcej i dzisiaj przedstawimy Wam kilka inspiracji, które warto zobaczyć.

Oświetlenie ciepłe czy zimne

W wielu aranżacjach sufitu, które widzę w Internecie bardzo nie podoba mi się oświetlenie w kolorze białym. Miałam takie żarówki w domu i bardzo szybko je wymieniłam na dużo cieplejsze, żółte. Odpowiada ono naturalnej barwie słońca i przy takim czuję się najlepiej. Oświetlenie ledowe białe czy kolorowe daje sztuczne światło, które męczy wzrok i powoduje, że w takim pomieszczeniu przebywając przez dłuższy czas czuję się źle.

Dlatego jeśli nigdy w takim świetle przez długi czas nie przebywaliście to mam dla Was małą radę. Kupcie dwie żarówki led, ciepłą i zimną. Następnie po kilka dni przetestujcie obie i sprawdźcie jak barwa światłą będzie na Was wpływać. Mi najbardziej odpowiada światło o wartości 1250 lumenów (warm white).

W kwestii światła emitowanego przez żarówki LED, a szczególnie te o zimnej barwie, warto także wspomnieć o różnych badaniach wskazujących na potencjalną szkodliwość długotrwałego oddziaływania na człowieka.

Chodzi dokładnie o negatywne oddziaływanie na fotoreceptory nabłonka barwnikowego siatkówki naszego oka. To z kolei może mieć wpływ na pojawianie się różnego rodzaju problemów ze wzrokiem.

Nie mniej jednak, należy pamiętać, że kupowanie dobrej jakości markowych żarówek LED w pewnym sensie chroni nas od negatywnego oddziaływania żarówek LED. W jaki sposób? Większość producentów owych żarówek poddaje swoje produkty odpowiedni testom, dzięki czemu widmo światła emitowanego przez ich żarówki jest bezpieczne dla naszego wzroku.

Więcej ciekawych informacji na temat oświetlenia oraz pomysłów na oświetlenie w domu i mieszkaniu, znajdziecie na portalu Homelook.pl

Pomysły na oświetlenie sufitu

Pierwszy pomysł jest dosyć standardowy. Można go spotkać w wielu domach, zostały dodane punktowe lampki. Jednak to co jest ważne to to, że barwa światła jest zbliżona do dziennej co tak jak mówiłam, jest dla mnie istotne.

Ciekawy pomysł połączenia zwykłego oświetlenia punktowego z kawałkiem drewna. Bardzo fajnie to wygląda i myślę, że fajnie może komponować się z blatami w kuchni.

Ciekawy wielowarstwowy sufit i wkomponowane w niego oświetlenie. Jak Wam się podoba taki pomysł? :)

Lampa DIY zrobiona ze starych elementów. Jest tania i stylowa. Na pewno również oryginalna :)

fot. bhg.com

Ciekawy pomysł na zabudowę z regipsu, który może Wam się spodobać :) Gigantyczna żarówka, bardzo fajnie podświetlona.

Sufit wielopoziomowy. Totalna abstrakcja, ale wygląda naprawdę fajnie.

Kolejny ciekawy pomysł na wielowarstwową strukturę sufitu :)

Linia życia na suficie. Tak naprawdę możecie zrobić dowolny wzór :)

fot. Salex

Oświetlenie wykonane z rur. Bardzo ciekawy pomysł do wnętrza o stylu loftowym ;)

A może trochę naturalnego światła? To również bardzo ciekawy pomysł :) Na noc mogą być tam zamontowane ledy, a w dzień naturalne światło.

Podobne artykuły