19 marca 2021

Szybka metamorfoza pokoju dziecka – 10 pomysłów dla rodziców

Twoje dziecko podrosło i potrzebuje zmiany umeblowania? A może planujesz kolejne odświeżenie jego przestrzeni, gdyż ściany są pobrudzone i pokój nie wygląda zbyt atrakcyjnie? Podpowiadamy, jak przeprowadzić tani remont w pokoju dziecka, bez pomocy fachowców, który zajmie ci maksymalnie 1-2 dni. Zobacz, jakie to proste!

Kiedy nadchodzi czas na remont

Nasze pomysły na metamorfozę nie wymagają skomplikowanych zadań, dlatego jeśli dobrze je zaplanujesz i zamówisz wszystko wcześniej, działania zajmą ci maksymalnie dzień lub dwa. Dobra strategia i określenie budżetu to podstawa – zastanów się, czy chcesz zainwestować kilkaset złotych, a może kilka tysięcy. Drugą ważną kwestią jest gust twojego dziecka – nie rób niczego na siłę, a raczej przejrzyj z nim wspólnie propozycje i przedyskutuj zmiany. Nie każdy młody człowiek ucieszy się z niespodzianki, gdy wróci od dziadków i zastanie zupełnie zmieniony pokój. Dziecko ma często swoje pasje, upodobania kolorystyczne i ważne rzeczy, które chce wyeksponować – nigdy o tym nie zapominaj. 

Potrzeby młodego człowieka zmieniają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Prędzej czy później nadejdzie pora na zmianę łóżka, dołożenie biurka i dopasowanie kolorystyki. Kiedy jest najlepszy czas na metamorfozę? Gdy dziecko wyrasta z wieku niemowlęcego (2 lata), gdy wchodzi w wiek szkolny (6-7 lat) oraz staje się nastolatkiem (12-13 lat). 

Zobacz nasz wcześniejszy tekst o tym, jak stworzyć piękną aranżację w pokoju młodzieżowym.

Niedroga i szybka metamorfoza dla każdego

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zmienić wystrój wnętrza, po prostu go przemaluj! Weź pod uwagę upodobania dziecka lub najnowsze trendy. Ważny jest także stopień naświetlenia pokoju – jeśli nie dociera do niego zbyt wiele naturalnego światła, zrezygnuj z ciemnych kolorów. 

Ściany możesz pomalować w całości na jeden kolor – ale modne jest malowanie ich do połowy w formie pasa. To rozwiązanie ma przynajmniej dwie zalety: prezentuje się ciekawie wizualnie i ściana nie zostanie tak szybko wybrudzona przez dziecko (niższy kolor może być nawet ciemny). Wybierając produkt, zwróć uwagę na to, czy jest przyjazny dla alergików, środowiska i czy ma właściwości zmywalne. To ważne, szczególnie w przypadku młodszych dzieci.

Fototapety i naklejki do pokoju dziecięcego

Zmiana koloru na ścianie rzadko gwarantuje efekt „wow”, dlatego jeśli chcesz stworzyć prawdziwe arcydzieło wnętrzarskie, sięgnij po fototapetę samoloty lub fototapetę konie dla dziewczynki. To tylko przykłady ciekawych pomysłów na to, co może ozdobić ścianę w pokoju dziecka. Maluchy kochają postacie z bajek i pięknie kolory, a nieco starsze dzieci częściej decydują się na tapety z krajobrazami. 

Fototapeta dla dziecka powinna znaleźć się na fragmencie ściany bądź na jednej ze ścian – odradza się dekorowanie nimi całego pokoju. Wybierając motyw weź pod uwagę upodobania dziecka oraz odległość, z jakiej będzie oglądany. Nie każdy nadaje się do małej przestrzeni, jaką zwykle zajmują pociechy. Wybrane motywy mogą powiększać nawet optycznie przestrzeń i poprawiać jej proporcje.

Jeśli nie jesteś gotowy na przyklejenie fototapety lub nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz zamocować naklejkę. Fotonaklejki są łatwiejsze w montażu, można je odkleić w dowolnym momencie i do tego przyklejają się nie tylko na ścianie, ale również na meblach. To doskonały pomysł na najszybszą metamorfozę przestrzeni.  

Zajmij się podłogą i tekstyliami

Metamorfoza pokoju dziecięcego nie powinna pomijać również podłóg. Przyjrzyj się ich stanowi – jeśli pozostawia wiele do życzenia, zastanów się nad zamocowaniem wykładziny lub dużego dywanu, który ją zakryje i poprawi komfort zabawy na podłodze. 

Tekstylia są niezwykle ważne w każdym pokoju, dlatego wymień zasłony, sprawdź stan firanek (może zżółkły?) i zastanów się, czy możesz dołożyć kilka miękkich poduszek, które ucieszą dziecko i nadadzą wnętrzu bardziej przytulnego wyrazu. Być może nadeszła pora na zmianę pościeli lub narzuty na łóżko, która ze względu na rozmiary mebla znacząco wpływa na odbiór wnętrza.

Zniszczonym meblom na ratunek

Niedroga metamorfoza pokoju dziecięcego może obejmować nawet wymianę lub renowację mebli. Jeśli pozwala ci na to budżet, wymień meble kierując się dwoma zasadami: dopasuj je stylistycznie i dobierz tak, żeby przynajmniej 1-3 lata nie musiały zostać wymienione z powodu niepraktyczności. Co mamy na myśli? Jeśli przykładowo planujesz metamorfozę pokoju 4-5 latka, pomyśl o biurku – będzie mu niedługo niezbędne. 

Tańszym rozwiązaniem jest renowacja mebli – to jednak opcja dla rodziców, którzy lubią realizować takie projekty. Przede wszystkim możesz przemalować wyposażenie farbą do drewna lub okleić np. resztą tapety. Jeśli masz zdolności artystyczne, możesz nawet namalować na meblach ciekawy wzór. 

Gdy powłoka mebli jest wyjątkowo zniszczona, należy usunąć wierzchnią warstwę za pomocą szlifierki lub papieru ściernego i pokryć olejem, lakierem, lakierobejcą bądź impregnatem. Pamiętaj o tym, że renowacja mebli do pokoju dziecięcego to przede wszystkim pomysłowość, cierpliwość i staranność. Jeśli nie masz tzw. wizji, po prostu poszukaj inspiracji w sieci.

Zadbaj o dodatki i oświetlenie do pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego są równie ważne co tekstylia. To tak zwana „kropka nad i” w aranżacji wnętrza, dlatego warto o niej pomyśleć dopiero na końcu metamorfozy. Pamiętaj o tym, że samo ułożenie dodatków bez zadbania o stan ścian, podłóg i mebli niewiele zmieni, a przynajmniej nie na długo.

Wybierz nowe pojemniki na zabawki, uchwyty na meble, osłony na doniczki, na ścianie powieś fotoplakat ze zdjęciem, które wykonało dziecko lub poszukaj innych, niedrogich gadżetów spójnych stylistycznie i kolorystycznie. 

Gdy odetchniesz już z myślą, że wszystko gotowe, przyjrzyj się oświetleniu! W pokoju dziecięcym zwykle znajdują się przynajmniej trzy źródła światła: lampa sufitowa (główne oświetlenie), lampka nocna i lampka na biurku. Najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność, ale ich design ma ogromne znaczenie. 

Przekonaj się, jak mocno zmieni się wygląd wnętrza, gdy wymienisz oświetlenie na nowe. Pamiętaj, że ważne są także żarówki – dopasuj moc do rozmiaru wnętrza oraz zastanów się nad kolorem. Najbardziej polecane są żarówki energooszczędne o wybarwieniu neutralnym, które nie męczą oczu, nie przekłamują kolorów w pokoju i zapewniają komfortowy odpoczynek i naukę. Lampki nocne mogą świecić ciepłym, mniej intensywnym światłem, ponieważ spełniają zupełnie inną rolę.

Metamorfoza, która nie spędzi ci snu z powiek

Podobną metamorfozę wnętrza możesz praktycznie przeprowadzić w każdym pomieszczeniu, jeśli uznasz, że chcesz i warto. Skorzystaj z naszych wskazówek i rozwiń w sobie kreatywność – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet z niskim budżetem stworzyć coś wspaniałego. Będzie to jednak zwykle wymagało od ciebie więcej pracy. 

Zobacz nasze wszystkie fotoprodukty, które będą pomocne podczas metamorfozy dziecięcego pokoju, bez względu na wiek malucha!