Umywalki nablatowe – wady i zalety. O czym pamiętać, wybierając umywalkę nablatową?

Wnętrza Data publikacji: 23 czerwca 2020

Mniej więcej co kilka lat pojawiają się nowe trendy, które dość gwałtownie zaczynają dominować w aranżacji łazienek. Nie inaczej było z umywalkami nablatowymi, które nagle zaczęły pojawiać się w bardzo wielu wnętrzach. Dziś istnieją dwa obozy – wyraźni zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania. Dowiedz się więcej o jego zaletach i wadach i zdecyduj, co warto wybrać!

Umywalka nablatowa – dlaczego warto?

Umywalki nablatowe tak naprawdę dostępne są na rynku od dawna, jednak zyskały niezwykłą popularność dopiero kilka lat temu. W przeciwieństwie do najczęściej stosowanych uprzednio modeli wpuszczanych są one stawiane na blacie, przez co cechuje je większa wyrazistość. Poza tym można dostrzec naprawdę liczne ich zalety. To np.:

  • różnorodna stylistyka – dostępne są modele duże i małe, w różnych kształtach i niemal każdym kolorze tęczy; różnorodność stylistyczna jest w tym przypadku znacznie większa niż przy modelach wpuszczanych;
  • komfort użytkowania – znaczna większość elementów tego typu jest bardzo wygodna w użytkowaniu, m.in. dzięki wysokim rantom;
  • więcej przestrzeni na drobiazgi – wybierając umywalkę nablatową, uzyskujesz nie tylko sam blat, ale również więcej miejsca w szafce pod spodem;
  • możliwość ukrycia elementów montażowych w szafce – wpływająca na większą estetykę;
  • modny wygląd – modele nablatowe są po prostu modne, a według wielu prezentują się znacznie bardziej stylowo od wpuszczanych czy ściennych.

Wady umywalek nablatowych

Jak każde rozwiązanie, również i to ma oczywiście pewne wady. Problemem może być przestrzeń – mimo tego, że można kupić nawet bardzo małe umywalki nablatowe, przez konieczność posadowienia na blacie cała instalacja zwykle zajmuje sporo miejsca. Należy również poważnie zastanowić się nad doborem blatu – musi nie tylko komponować się z całością aranżacji, ale również wykazywać się odpowiednią trwałością i odpornością na wilgoć. Nieodpowiednio dobrany materiał wykończeniowy może bowiem szybko utracić swój atrakcyjny wygląd. Wadą umywalki tego typu może być również cena. Szczególnie te najbardziej dekoracyjne, designerskie rozwiązania bywają kosztowne.

Umywalka nablatowa w Twojej łazience – o czym pamiętać przy zakupie?

Na jaką więc umywalkę warto postawić? Wybór nie jest oczywisty. Pierwszą kwestią jest gust – jednym najbardziej podobają się modele nablatowe, a innym wpuszczane lub ścienne. Kolejno warto się zastanowić nad walorami praktycznymi i kwestią przestrzeni. Jedno jest pewne – umywalka nablatowa może być nie tylko bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia, z którego przecież każdy z domowników korzysta każdego dnia, ale również ozdobą wnętrza. Dostępnych jest coraz więcej modeli różniących się chociażby:

  • kształtem – misy bywają prostokątne, okrągłe, owalne, a nawet asymetryczne;
  • kolorem – od klasycznej bieli poprzez wszystkie kolory tęczy aż po dramatyczną czerń i niezwykle ozdobne barwy metaliczne;
  • materiałem, z którego są wykonane – dominuje ceramika, ale można też kupić umywalki kamienne i konglomeratowe, drewniane, stalowe, szklane i z tworzyw.

Wszystkie te różnice sprawiają, że wybór jest ogromny, a możliwości aranżacji wnętrza szerokie. Pamiętaj jednak, by do umywalki dobrać odpowiedni blat i baterię, a całość komponowała się również z pozostałym wystrojem. Wówczas na pewno się nie zawiedziesz!

Podobne artykuły