Wanna czy prysznic to wybór przed, którym staje wiele osób. Wanna czy kabina prysznicowa jest sporym dylematem, który jest jedną z poważniejszych decyzji podczas urządzania łazienki. Jakie oba rozwiązania mają plusy oraz minusy? Postaramy się ułatwić Wam decyzję.
Jedni cenią sobie długie relaksujące kąpiele, drudzy wolą szybko i praktycznie. To jedno z kryteriów, które już odpowiada na to pytanie. Jeśli nie masz czasu na kąpiele to po co Ci wanna? Wygodniejszym wyjściem w takiej sytuacji staje się zwykły prysznic. Jednak temat też jest o wiele bardziej złożony.
Wanna jest dużo bardziej praktyczna gdy masz w domu małe dzieci lub planujesz je mieć. Jako matka wiem, że dużo łatwiej jest myć dzieci w Wannie niż pod prysznicem bo sama korzystałam z obydwu urządzeń. Dziecko z wanienki szybko wyrasta, a potem przez kilka lat jeszcze będziesz pomagała się myć swojemu maluchowi i wtedy dużo lepiej niż prysznic sprawdzi się wanna.
Sprawa wygląda jednak nieco inaczej gdy w domu mają mieszkać lub mieszkają starsze osoby. Wtedy dużo łatwiej jest im korzystać z prysznica. Mogą wejść pod niego i usiąść na taborecie co ułatwia im mycie. Jest też dużo mniejszym zagrożeniem dla ich zdrowia bo wychodzenie z wanny wiąże się zawsze z ryzykiem utraty równowagi. Upadek dla osoby w podeszłym wieku jest dużo bardziej niebezpieczny niż dla młodego człowieka. Tym bardziej sprawdzają się tutaj kabiny prysznicowe bez brodzika.
Praktycznie obydwa typy urządzeń łazienkowych wiążą się z tym samym nakładem pracy przy utrzymaniu czystości. Wanna jest większa, ale prysznic wyższy. To sprawia, że powierzchnia czyszczenia jest bardzo podobna. Pod prysznicem gdy nie mamy brodzika dużo więcej energii za to musimy włożyć w utrzymanie fug. Jednak tak naprawdę dla mnie tutaj jest remis.
Wanna zdecydowanie zajmuje więcej miejsca więc przy małej łazience, w której ma stać jeszcze pralka, kosz na pranie itd. dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest prysznic. Dzięki temu możemy zaoszczędzić naprawdę sporo przestrzeni. Tym bardziej, że teraz możemy zakupić kabiny bez brodzika, które praktycznie składają się całkowicie do ściany, więc gdy nie korzystamy z prysznica tę przestrzeń możemy wykorzystać do segregacji prania oraz innych potrzebnych w danej chwili czynności.
Dla mnie obydwa rozwiązania dla osoby dorosłej są identycznie funkcjonalne. Spełniają swoją rolę. Sprawa ma się inaczej w przypadku osób starszych i dzieci o czym wcześniej wspominałam. Jednak statystyki mówią same za siebie, częściej wybieramy kabiny prysznicowe więc można uważa, że dla większości osób są one bardziej funkcjonalne.
Jednym z kompromisów jest zamontowanie wanny oraz prysznica. Jednak na to trzeba mieć sporo miejsca oraz wydać więcej pieniędzy. Najtańszym kompromisem, który widzę w takiej sytuacji jest wanna, przy której montujemy baterię prysznicową i parawan. Parawan kosztuje od 200 do 500 zł (można kupić i tańsze, lub zasłonki) a baterię można kupić już za ok. 200zł razem z deszczownicą. Dlatego posiadając taką wannę możemy korzystać z niej jak z prysznica na co dzień, a gdy najdzie nam ochota wziąć długą kąpiel.
Ja stawiam na akrylową, dlaczego? Dlatego, że nie biorę długich kąpieli a akryl nie jest tak zimny jak metal. Za to wanna metalowa czy stara wanna żeliwna gdy nagrzeją się od wody, dłużej utrzymują temperaturę, a to jest bardzo miłe podczas długiej kąpieli. Jednak jest jak dla mnie dużo mniej praktyczne. Gdy wchodzimy do wanny metalowej zanim się rozgrzeje czujemy uczucie chłodu. Jest to niepraktyczne przy małych dzieciach bo przed kąpielą musimy czekać aż wanna się nagrzeje, a wanna akrylowa jest od razu ciepła. Przy wannie metalowej też dużo łatwiej o uszkodzenia powłoki. Nie odbiera ona tak siły uderzenia gdy coś na nią spadnie, lakier przez to bardzo łatwo może odprysnąć, a zniekształcenia pozostaną na stałe. Dlatego ja wybieram wanny akrylowe.
Wanna zazwyczaj wiąże się z większymi wydatkami na wodę. Prysznic bierzemy zazwyczaj szybko, a do wanny musimy napuścić odpowiednia ilość wody aby się wykąpać. Dlatego rachunki podczas używania wanny za wodę są zazwyczaj wyższe. Wyjątkiem jest wanna z parawanem prysznicowym, o czym pisałam wcześniej bo korzystamy z niej tak samo jak z prysznica, a wodę napuszczamy znacznie rzadziej.
Mając dwie łazienki zamontowała bym w jednej wannę w drugiej prysznic. Mając jedną łazienkę zdecydowanie wannę akrylową z pakietem prysznicowym. Jest to najbardziej praktyczne wyjście. Jednak zawsze miejcie na uwadze innych domowników i dostosujcie rozwiązanie do ich potrzeb.